سه شنبه ۲۸ دی ۱۴۰۰
کد مطلب: ۱۱۷۴۰

معرفت اهل بیت علیهم السلام

"عشق به اهل بیت علیهم السلام "(۱)

::> ولایت آنلاین، گروه ثقلین < ::
عنصر و رکن دوم بعد از معرفت و شناخت ، محبت است هر قدر معرفت شدیدتر بشود محبت بیشتر خواهد شد .

بسم الله الرّحمن الرّحیم 

"عشق به اهل بیت علیهم السلام "(1)

عنصر و رکن دوم بعد از معرفت و شناخت، محبت است هر قدر معرفت شدیدتر بشود محبت بیشتر خواهد شد .

...و  آنجا که شهید سلیمانی می گوید: و تا کسی شهید نبود شهید نمی شود. شرط شهید شدن شهید بودن است "

به راستی چگونه یک عشق انسان را به شهادت می رساند؟ مگر غیر از این است که شهید شدن بدین معناست که انسان در راه معشوق خویش فانی می گردد. زیرا اراده خود را در اراده محبوب خویش هلاک می گرداند.

...و این فانی شدن بحدی می رسد که گویا در برابر او خودی نمی بیند. و خواسته ای ندارد و در این میان امر و نهی معنا نمی دهد.

آری عشق خود خواهی ها، منیت ها را از بین می برد و انسان را در برابر معشوق ذوب می نماید. زیرا اراده انسان را از او می گیرد و همه این کارها را یک عشق الهی و منطقی با ما خواهد کرد. والا عشق های کاذب و غیر منطقی هرگز اینگونه نیستند و نتیجه عکس بدنبال دارند.

...و یادمان باشد که همیشه عاشق کسی شویم که آنکس خود آرمانی ماست. تا در اوج خویش به او مبدل شویم .زیرا زمانی که عاشق گردیم خواه نا خواه متعلقات او را نیز دوست خواهیم داشت و در این میان کسی را جز رسول حق و اهل بیت مطهر حضرتش سراغ نداریم که خداوند متعال او را دوستداشته باشد. و به اندازه رسول حق و اهل بیت مطهر ایشان انتصاب به خدا داشته باشد زیرا این بزرگواران ذوب در خالق شده اند و به تعبیر عرفا فانی در خدا شده باشند.

و کسی که واقعا به رسول مکرم اسلام و اهل بیت ایشان را دوست داشته باشد دائما بدنبال رضایت و خشنودی این بزرگواران است و به این شخص شهید گویند و مقام این شهید بسیار والاست و اگر کسی را دیدیم که بوی شهید از کلام و نگاه و رفتار او استشمام شد بالاخره روزی چنین شخصی شهید خواهد شد.

پیامبر اکرم صلی الله علیه و آله و سلم فرمود: هر کس بر حب آل پیامبر بمیرد شهید و مغفور له از دنیا رفته است و هم به معنای حقیقی توبه کننده است و هم مومنی است که ایمانش کامل است که ملک الموت او را به بهشت بشارت می دهد. و سپس نکیر و منکر او را به بهشت بشارت می دهند.

براستی معنای این کلمات چیست؟ بدین معنا که آیا صرفا محبت معمولی بدون پیروی و اطاعت می تواند چنین آثاری داشته باشد؟ بدین معنا که صرف دوستداشتن این آثار را بدنبال خواهد داشت؟

ادامه دارد ...


به قلم مدیر هیئت بی بی رقیه سلام الله علیها خرم آباد، سیده طاهره حسینی خرم آبادی


تاریخ ارسال مطلب: ۲۲:۶ - ۱۴۰۰/۹/۱
ارسال نظر
نام:
آدرس ایمیل:
متن: *
عدد روبرو را تایپ نمایید
  • دیدگاه های ارسال شده توسط شما، پس از تایید توسط مدیر مربوطه در وب منتشر خواهند شد.
  • پیام هایی که حاوی تهمت یا افترا باشند منتشر نخواهند شد.
  • پیام هایی که به غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط باشند منتشر نخواهند شد.


مهمترین مطالب
مهمترین مطالب گروه