جمعه ۱۲ آذر ۱۴۰۰

والدینی به نام فضای مجازی
تربیت اخلاقی و اجتماعی

والدینی به نام فضای مجازی

::> ولایت آنلاین، گروه خانواده <::
-والدین برای آشنایی فرزندان خود با فضای مجازی به طور جدی می بایست متوجه آثار زیانبار فضای مجازی باشند.

بسم الله الرّحمن الرّحیم

والدینی به نام فضای مجازی:

-والدین برای آشنایی فرزندان خود با فضای مجازی به طور جدی می بایست متوجه آثار زیانبار فضای مجازی باشند.

 

فضای مجازی

بی توجهی به معایب و آسیب های فضای مجازی و رها کردن فرزندان در آن محیط تاریک و طوفان زده، علاوه بر اینکه ذائقه فکری و فرهنگی فرزندان را تغییر می دهد می تواند کودکان و فرزندان را به طور جدی از مسیر سعادت و خوشبختی دنیوی و اخروی باز دارد.

به طور کلی خانواده‌ ها در تربیت فرزندان خود به چند قسم قابل تقسیم‌بندی هستند. عده‌ای با ایجاد حصارهای امنیتی، تلاش دارند هرگونه عامل بیرونی را در مسئله تربیت فرزندانشان حذف نموده و مانع ورود این عوامل به حیطه تربیتی فرزندانشان شوند. عده ای نیز با قبول اوضاع کنونی جامعه و اقتضائات جامعه بشری به‌نوعی پذیرای شرکت سایر عوامل در تربیت اخلاقی و اجتماعی فرزندان خود شده‌ اند، ولی با این‌ وجود، به طور هوشمندانه نظارت دقیق و معناداری بر گزینه‌ های بیرونی نیز دارند، ولی در این میان عده‌ای از والدین به‌طورجدی تلاش دارند مسئله تربیت فرزندان خود را به طور غیر ضابطه‌ مندی به دیگران واگذار نمایند؛ مثلاً گاهی تربیت فرزندان خود را به فضای مجازی سپرده و با سوء عملکرد خود، آن را والدین ثانویه فرزندان خود معرفی می‌ نمایند. موضوع بسیار دردناک و نگران‌ کننده‌ ای که می‌ تواند تأثیرات مخربی بر مسئله سعادت و شقاوت کودکان داشته باشد.

آشنایی با والدین جدید در فضای مجازی
برخی از کودکان تا چشم‌ باز کرده و قبل از اینکه خوب و بدهای زندگی را تشخیص دهند، متوجه می‌ شوند که والدینشان خانه و زندگی جدیدی برای آنها در فضای مجازی ایجاد کرده‌ اند. خانه و زندگی که با سکانس‌های مختلف و متفاوت زندگی کودکان پر شده است و تنها به دنبال جذب تشویق و لایک‌ های کاربران فضای مجازی است.
بدون شک این‌ چنین والدینی بدترین شرایط و شیوه آشناکردن فرزندانشان با زندگی فضای مجازی را برگزیده‌ اند؛ چراکه این‌ چنین زندگی بیشتر بر مدار تشویق و لایک‌های کاربران فضای مجازی می‌ چرخد. در واقع زمانی که لایک و پسندهای کاربران فضای مجازی اولویت درجه‌ یک و بیشترین بهانه برای حضور در یک رسانه می‌ شود، بسیاری از ارزش‌ ها در نگاه این‌ چنین افرادی رنگ خود را از دست می‌ دهند. کم نیستند والدینی که به طور ناخواسته و بدون لحاظ قوانین و ضوابط دینی و اخلاقی، مشوق حضور فرزندان در محیط ناامن و مخوف مجازی می شوند.

تغییر ذائقه فکری و فرهنگی کودکان
نیاز به کار و تلاش مضاعف برای امرارمعاش و برخی از مشکلات اقتصادی در جامعه موجب شده است برخی والدین بیشتر اوقات زندگی خود را در بیرون از منزل سپری نمایند و فرصت کمتری برای ایفای نقش پدری و مادری و پرکردن نیازهای عاطفی و روحی فرزندان خود داشته باشند. در این میان برخی از والدین برای برطرف کردن این چالش اساسی که در زندگی آنها به وجود آمده، تلاش دارند که فرزندان خود را با فضای رسانه و بازی‌ های دیجیتال آشنا نموده و آنها را سرگرم محتواهای جذاب و خیرکننده فضای مجازی و سایبری نمایند.
در این شیوه غلط تربیتی برخی از والدین گوی سبقت را از دیگران ربوده‌اند، چراکه با اشتراک گذاشتن جزئی ترین سکانس‌ های زندگی فرزندانشان در فضای مجازی به‌نوعی زمینه بروز بسیاری از ناهنجاری‌ها را در زندگی کودکان فراهم کرده‌اند. در واقع، این دسته از والدین با این روش ناپسند، سبقه طولانی از حضور در فضای مجازی را در کارنامه فرزندان ثبت و ضبط می‌ کنند. فارغ از اینکه در این روش غلط فرزندان هیچ‌گونه اختیار و انتخابی برای مطرح‌ شدن یا نشدن در فضای مجازی ندارند، این روند غلط می‌تواند آسیب‌های روان‌ شناختی گسترده‌ای بر ذائقه فکری و فرهنگی کودکان بر جای بگذارد. 

گم شدن فرزندان در فضای مجازی

1-خوش‌ بینی و یا خوش‌ خیالی والدین به فضای مجازی
هر چند آموزه‌ های دینی و اسلامی حساسیت و دقت فراوانی بر مقوله تربیت داشته[1] و متغیرهای تربیتی را با حساسیت خاصی دنبال کرده است، ولی بی‌مبالاتی و یا شاید ولنگاری فکری و فرهنگی برخی والدین موجب نوعی خوش‌خیالی کاذب در خصوص فضای مجازی شده است، به طوری که برخی از والدین برای سرپوش نهادن بر خلأ وجودی خود در خانه، هرگونه آسیب و تهدید موجود در این فضا برای کودکان را، کم‌اهمیت و غیر مضر قلمداد کرده و تربیت فکری و فرهنگی فرزندان خود را به اقیانوس طوفان‌ زده و مواج فضای مجازی می‌ سپارند.
در واقع تکیه و اعتماد والدین به محتوای فضای مجازی، به خصوص محتواهایی که بر اساس فرهنگ مهاجم ساخته شده و آثار مرگباری بر روح و فکر فرزندان به دنبال دارد، به‌طورقطع و یقین، تضاد جدی با مبانی دینی و قرآنی دارد، چنان که این سخن باری‌ تعالی دارای ابعاد مختلفی است: «وَلَا تَرْکَنُوا إِلَى الَّذِینَ ظَلَمُوا فَتَمَسَّکُمُ النَّارُ وَمَا لَکُمْ مِنْ دُونِ اللَّهِ مِنْ أَوْلِیَاءَ ثُمَّ لَا تُنْصَرُونَ؛[2] و بر ظالمان تکیه ننمایید که موجب می‌ شود آتش شما را فراگیرد؛ و در آن حال، هیچ ولیّ و سرپرستی جز خدا نخواهید داشت؛ و یاری نمی‌ شوید!»

2-اعتیادهای مرگبار و ویرانگر
از جمله آثار و پیامدهایی که به‌ طور جدی حیاط فکری و فرهنگی کودکان و فرزندان را در فضای مجازی تهدید می‌ نماید، گرفتار شدن در دام اعتیاد به محتوای فضای مجازی است. این نوع اعتیاد حتی در نوع به‌ ظاهر سالم نیز فرزندان را از بسیاری از اولویت‌ های زندگی بازداشته و مانع حضور جدی آنها در سایر عرصه‌ های موفقیت می‌ شود. عرصه تحصیل، تهذیب و مهارت ورزی‌ های ضروری زندگی که باید در فضای حقیقی فراگرفته شود، از این‌ چنین افرادی سلب می‌ شود.

3-آشنا شدن با مناطق ممنوعه و خطرناک 
یکی از آسیب و تهدیدهایی که می‌تواند به‌طورجدی فرزندان را در معرض خطر قرار دهد، آشنایی با محتواهای فاسد و غیر مفیدی است که در روند رشد و تربیت فرزندان تأثیرگذار است. آشنایی با محتواهای خشن و افراطی به‌ طور جدی خلق‌ و خوی فرزندان را عصبی و ناهنجار بار می‌ آورد و از طرفی مشاهده صحنه‌ های ممنوعه اخلاقی چنان روح و جان این‌ چنین فرزندانی را مخدوش و مکدر می‌ نماید که تا پایان عمر نیز وجود آن تصاویر می‌ تواند پَر پرواز آنها را به‌ سوی سعادت آتش بزند.

4-عدم اطاعت‌ پذیری از والدین
زمانی که قیومیت و سرپرستی فرزندان به فضای مجازی و لایک و تشویق‌های کاربران فضای سایبری سپرده شد، دیگر نباید انتظار داشت این‌چنین فرزندانی در مقابل والدین اطاعت‌پذیری داشته باشند؛ چرا که در این‌ چنین فضایی و با وجود الگوهای تأیید نشده فضای مجازی، فرزندان بیشتر تابع و تسلیم الگوهای تحمیلی هستند که شاید هیچ‌ گونه پایبندی به تقیدات دینی و ضابطه‌ های اخلاقی نداشته باشند.


پیوندها:
[1]. سوره مبارکه تحریم، آیه 6.  «یَا أَیُّهَا الَّذِینَ آمَنُوا قُوا أَنْفُسَکُمْ وَأَهْلِیکُمْ نَارًا وَقُودُهَا النَّاسُ وَالْحِجَارَةُ؛ای کسانی که ایمان آورده‌اید خود و خانواده خویش را از آتشی که هیزم آن انسانها و سنگهاست نگه دارید»
[2]. سوره مبارکه هود، آیه 113.


منبع: اندیشه برتر

توسط: اکبری


تاریخ ارسال مطلب: ۲۰:۳۳ - ۱۴۰۰/۷/۱۶
ارسال نظر
نام:
آدرس ایمیل:
متن: *
عدد روبرو را تایپ نمایید
  • دیدگاه های ارسال شده توسط شما، پس از تایید توسط مدیر مربوطه در وب منتشر خواهند شد.
  • پیام هایی که حاوی تهمت یا افترا باشند منتشر نخواهند شد.
  • پیام هایی که به غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط باشند منتشر نخواهند شد.


مهمترین مطالب
مهمترین مطالب گروه