دوشنبه ۵ مهر ۱۴۰۰
کد مطلب: ۱۱۴۳۶

راز موفقیت دنیوی کشورهای غیر اسلامی
معارف قرآن

راز موفقیت دنیوی کشورهای غیر اسلامی

::> ولایت آنلاین، گروه عقاید < ::
-با مراجعه به قرآن و اهل بیت علیهم السلام می توان برای پیچیده ترین بحران های فردی و اجتماعی راه حل ارائه داد.

بسم الله الرّحمن الرّحیم

راز موفقیت دنیوی کشورهای غیر اسلامی

-با مراجعه به قرآن و اهل بیت علیهم السلام می توان برای پیچیده ترین بحران های فردی و اجتماعی راه حل ارائه داد.

 

موفقیت

مومنانه زیستن اوج هنر انسان و نهایت خردمندی را می طلبد. چه اینکه مسلمان بر اساس تعالیم قرآن و اهل بیت علیهم السلام باید بین دنیا و آخرت رابطه و تعادل برقرار کند. اما زیست ملحدانه هیچ ظرافت و پیچیدگی ندارد. کفار تکلیف خود را یکسره کرده و آخرتشان را تباه کرده اند. لذا تمام همت آنها دنیاپرستی و همه تلاششان برای پوشش دادن جنبه حیوانی زندگی است.

فراوان دیده و یا خود تجربه کرده‌ایم که کارها بر وفق مرادمان نیست. به عنوان یک مسلمان، هم دین و آخرتمان را باید آباد کنیم و هم دنیایمان را اما، گاهی هر چه تلاش می‌ کنیم نه می‌ توانیم دینمان را سامان دهیم و نه دنیایمان را. این مشکل ابعاد فردی و اجتماعی گسترده‌ای دارد. بسیاری از مسلمانان در زندگی فردی خود دچار سردرگمی، تشتت و نابسامانی هستند و دولت‌های اسلامی نیز در اتخاذ سیاست‌های کلانی که منافع دین و دنیا را به طور همزمان تأمین کنند، عاجزند.

ما اکنون قصد نداریم این مطلب را از جهت پاسخ به شبهه بررسی کنیم. آخر عده‌ ای همین مسأله را برجسته کرده و می‌گویند اگر دین اسلام، برحق و خدایش قادر مطلق است، چرا بندگانش در فلاکت و بدبختی و دشمنانش در ناز و نعمت هستند؟ این مغالطه‌ ای بیش نیست. نه رفاه اقتصادی نشانه حقانیت است[1] و نه فقر اقتصادی نشان باطل بودن؛[2] چه اینکه نه همه غیر مسلمان‌ها خارج از حوزه دین‌ داری‌اند[3] و نه همه آنها زندگی مطلوب و مرفهی دارند و نه همه کشورهای اسلامی در همه تاریخ بدبخت بوده‌ اند.[4] اما گذشته از شبهات، برای سامان دادن به زندگی فردی و اجتماعی مسلمانان، باید ریشه این اختلال شناسایی شود.

پاسخ قرآن به این اختلال
قرآن کریم ریشه این بحران را به ما نشان داده و این سندی بر حقانیت و اعجاز قرآن است که پس از 14 قرن از صدورش، توان حل پیچیده‌ترین مسائل بشری را دارد. از نظر قرآن کریم این اختلال به دلیل بر هم خوردن تعادل میان دو بعد اصلی انسان است: بعد تمایلات و نگرش‌ها و ساحت عمل. زندگی اسلامی ظرافت‌ هایی دارد و مسلمان باید بتواند میان جنبه‌ های مختلف زندگی، به خصوص رابطه دنیا و آخرت، تعادل و تعامل برقرار کند. در ادامه با ارائه توضیحات، این مطلب روشن خواهد شد.

دو سنت خداوند برای بهبود زندگی انسان
یکی از اساسی‌ترین سنت‌های تغییرناپذیر خداوند برای انسان‌ها این است که تا انسان نخواهد و اراده نکند، تغییری در شرایط او ایجاد نخواهد شد. خداوند در قرآن فرموده است: «إِنَّ اللَّهَ لَا یُغَیِّرُ مَا بِقَوْمٍ حَتَّى یُغَیِّرُوا مَا بِأَنْفُسِهِمْ؛[5] خدا سرنوشت هیچ قومی را دگرگون نخواهد کرد تا زمانی که خود آن قوم حالشان را تغییر دهند.» همچنین فرموده است: «ذَلِکَ بِأَنَّ اللّهَ لَمْ یَکُ مُغَیِّراً نِّعْمَةً أنْعَمَهَا عَلَى قَوْمٍ حَتَّى یُغَیِّروُا مَا بِأَنفُسِهِمْ؛[6] این به خاطر آن است که خداوند هیچ نعمتى را که به گروهى داده تغییر نمى‌ دهد جز آنکه آنها خودشان را تغییر دهند.»
سنت دیگر خداوند این است که تا انسان تلاش مجدانه نکند، نمی‌تواند به شرایط مطلوب و زندگی موفق دست یابد. قرآن در این‌باره می‌فرماید: «کُلُّ نَفْسٍ بِمَا کَسَبَتْ رَهِینَةٌ؛[7] هرکسی در گرو اعمال خویش است» و «أَنْ لَیْسَ لِلْإِنْسَانِ إِلَّا مَا سَعَى؛[8] براى انسان بهره‌اى جز سعى و کوشش او نیست.»

ظرافت زندگی مؤمنانه و یک بام و دو هوای مسلمانان!
هر انسانی چه مسلمان و مومن، یا کافر و ملحد برای رسیدن به زندگی ایده‌ آل باید دو سنت «اراده» و «تلاش» را مدنظر داشته باشد. اما این کار در زندگی مسلمانان دارای ظرافت خاص و نیازمند هوشمندی است. برای مسلمانی که به آخرت ایمان دارد، مهمترین مسأله ایجاد تعادل و تعامل میان دنیا و آخرت است. از دیدگاه اسلامی آخرت گرایی، اصل و اولویت زندگی مومنانه است و همه چیز در راستای آن باید تنظیم شود. از این رو  امور دنیایی و مادی در عین اهمیت، تنها وسیله و ابزاری برای رسیدن به سعادت اخروی هستند و اصالت ندارند. به عبارت بهتر حتی جنبه مادی و تلاش دنیایی مسلمان نیز رنگ و بوی خدایی و آخرتی دارد. خداوند با زیبایی هرچه تمام‌ تر این مطلب را در قرآن بیان فرموده است: «وَ مَنْ أَرادَ الْآخِرَةَ وَ سَعی‏ لَها سَعْیَها وَ هُوَ مُؤْمِنٌ فَأُولئِکَ کانَ سَعْیُهُمْ مَشْکُوراً؛[9] و هرکس خواهان آخرت است و نهایت کوشش را براى آن بکند و مؤمن باشد، آنانند که تلاش آنها مورد حق‌شناسى واقع خواهد شد.»
امیرالمؤمنین علی علیه السلام نیز فرموده است: «إنَّ الدُّنیا لَم تُخلَق لَکُم دارَ مُقامٍ ولا مَحَلَّ قَرارٍ وإنَّما جُعِلَت لَکُم مَجازا لِتَزَوَّدوا مِنهَا الأَعمالَ الصّالِحَةَ لِدارِ القَرارِ فَکونوا مِنها عَلى أوفازٍ ولا تَخدَعَنَّکُم مِنهَا العاجِلَةُ ولا تَغُرَّنَّکُم فیهَا الفِتنَةُ؛[10] دنیا آفریده نشده که براى شما سراى ماندن و جاى آسودن باشد؛ بلکه گذرگاه شما قرار داده شده تا از آن براى سراى استقرارتان توشه اعمال نیک بردارید. پس در دنیا همواره آماده باشید؛ و زنهار که خوشى هاى زودگذر آن شما را نفریبد و افسون‌گری‌هایش شما را گول نزند.»
بر اساس مطالب گفته شده ریشه مشکل عقب ماندگی یا درجا زدن مسلمانان، چه در بعد فردی و چه در ساحت اجتماعی این است که میان اراده و عمل آنها تعادل وجود ندارد؛ به عبارت دیگر، مسلمانان دچار یک بام و دو هوا شده‌ اند. گاهی برخی بر امور معنوی تأکید می‌کنند و دنیا را فراموش می‌کنند و بعضی به عکس مسائل مادی را در اولویت می‌گذارند. انسان مسلمان نمی‌تواند با دو اولویت زندگی کند. نمی‌تواند هم آخرت را اصل قرار دهد، هم دنیا را. تا زمانی که انسان اولویت و معیار اصلی زندگی‌اش مشخص نباشد نه اراده و عزم راسخ از او بر می‌آید و نه تلاشش به ثمر خواهد نشست.

حقارت زندگی ملحدانه
کافران و ملحدان اعتقادی به آخرت ندارند و سطح فهم و افق فکرشان تنها جنبه مادی و حیوانی زندگی است. هرچند این نوع زندگی، پست و حقیر است و ظرافت و هوشمندی زندگی مومنانه را ندارد اما، زندگی کفار کمتر دچار اختلال است؛ زیرا تمام خواسته و اراده آنها رسیدن به منافع دنیایی است و تمام تلاششان نیز در همان جهت است. بر اساس سنت‌های الهی پیش گفته، هرکه عزم راسخ برای امری داشته باشد و همه تلاشش را برای رسیدن به آن معطوف کند، به موفقیت مد نظر خود خواهد رسید. خداوند در این باره فرموده است: «مَنْ کانَ یُریدُ الْعاجِلَةَ عَجَّلْنا لَهُ فیها ما نَشاءُ لِمَنْ نُریدُ ثُمَّ جَعَلْنا لَهُ جَهَنَّمَ یَصْلاها مَذْمُوماً مَدْحُوراً؛[11] هرکس بهره زندگى دنیاى زودگذر را بخواهد و از سراى آخرت چشم بپوشد، در این دنیا به هر که بخواهیم و هر اندازه بخواهیم، بى هیچ تأخیرى عطا مى‌کنیم، آن‌گاه دوزخ را براى او مقرّر مى‌داریم تا ملامت شده و مطرود از رحمت خدا به آن درآید و به آتش آن بسوزد.»

جمع بندی
مؤمنانه زیستن، اوج هنر انسان و نهایت خردمندی را می طلبد. چه اینکه مسلمان بر اساس تعالیم قرآن و اهل بیت علیهم السلام باید بین دنیا و آخرت رابطه و تعادل برقرار کند و در همه ابعاد زندگی، چه در ساحت نگرش و اراده، و چه در بعد عمل همواره به این رابطه پایبند باشد. بروز کوچکترین اختلال در این رابطه آسیب‌زا خواهد بود. اما زیست ملحدانه هیچ ظرافت و پیچیدگی ندارد. کفار تکلیف خود را یکسره کرده و آخرتشان را تباه کرده اند؛ لذا تمام همت آنها دنیاپرستی و همه تلاششان برای پوشش دادن جنبه حیوانی زندگی است.


پیوندها:
[1] رک: https://btid.org/fa/news/162427
[2] رک: https://btid.org/fa/news/162421
[3] رک: https://btid.org/fa/news/162180
[4] رک: https://btid.org/fa/news/162184
[5] سوره رعد، آیه 11.
[6] سوره انفال، آیه 53.
[7] سوره مدّثّر، آیه 38.
[8] سوره نجم، آیه 39.
[9] سوره اسراء، آیه 19.
[10] عیون الحکم والمواعظ، ص148.
[11] سوره اسراء، آیه 18.


منبع: امدیشه برتر

توسط: اکبری


تاریخ ارسال مطلب: ۱۳:۴ - ۱۴۰۰/۵/۱۳
ارسال نظر
نام:
آدرس ایمیل:
متن: *
عدد روبرو را تایپ نمایید
  • دیدگاه های ارسال شده توسط شما، پس از تایید توسط مدیر مربوطه در وب منتشر خواهند شد.
  • پیام هایی که حاوی تهمت یا افترا باشند منتشر نخواهند شد.
  • پیام هایی که به غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط باشند منتشر نخواهند شد.


مهمترین مطالب
مهمترین مطالب گروه