دوشنبه ۵ مهر ۱۴۰۰
کد مطلب: ۱۰۴۰۲

والدین مجازی و آسیب‌های در کمین کودکان
تربیت فرزند

والدین مجازی و آسیب‌های در کمین کودکان

::> ولایت آنلاین، گروه خانواده <::
-تسخیر فضای مجازی را نباید دست‌کم گرفت این اسارت در سبک زندگیِ ما در حال نهادینه کردن خودش است.

بسم الله الرّحمن الرّحیم

والدین مجازی و آسیب‌های در کمین کودکان:

-تسخیر فضای مجازی را نباید دست‌کم گرفت این اسارت در سبک زندگیِ ما در حال نهادینه کردن خودش است.

 

اسارت دنیای مدرن

اگر زمانی قرآن بر حرمت از بین بردن جسم و جان فرزندان به سبب نگاه‌ های صرفاً مادی تأکید داشته است، به‌ طریق‌ اولی هم که نباشد بازهم بر حرمت از بین بردن روح، روان و شخصیت آن‌ ها به همین دلایل مادی نیز تأکید دارد.

امروزه دنیای مجازی گستره‌ ی وسیعی در تمام ابعاد زندگی ما پیدا کرده است و به دلیل همین گستردگی‌ اش پیچیدگی‌ های زیادی را نیز در زندگی‌ های ما وارد نموده است که گاه نمی‌ توانیم به عمق تأثیرات آن دست پیدا کنیم. در سال‌ های اخیر و خصوصاً در یک سال اخیر که ماجرای ویروس کرونا بر تمامی محیط‌ های اجتماعی بیرونیِ فضای مجازی تأثیر مستقیم گذاشته است و آن‌ ها را به سمت تعطیلی‌ های جدی کشانده است، تبِ استفاده از فضای مجازی به بالاترین سطح خود در سال‌ های اخیر رسیده است؛ به‌ نحوی‌ که می‌ توان گفت تمام مردم دنیا خواسته یا ناخواسته به سمت استفاده‌ ی هر چه بیشتر از این فضا سوق پیدا کرده‌ اند. «آمار منتشر شده توسط یک مؤسسه استرالیایی (KASPR Datahaus) نشان می‌ دهد خانه‌ نشینی میلیاردها نفر در سراسر جهان به علت شیوع ویروس کرونا و انجام اکثر امور از منزل، مصرف اینترنت را تشدید کرده است.»[1] 

حال لازم است به گزارش مهمی در این زمینه نیز اشاره‌ کنیم. «گلوبال ریسرچ در گزارشی ویژه به قلم پیتر کوئنیگ دستیار پژوهشی این اندیشکده به واکاوی ابعاد پنهان بیماری همه‌ گیر کرونا و اهداف و پیامدهای آن پرداخته است. در این گزارش آمده است: پس از آن [بیماری کرونا]، زندگی ما کاملاً دیجیتالی خواهد شد- جامعه‌ ای بدون پول نقد که تنها پول دیجیتال تحت کنترل بانک‌ها را در اختیار دارد. وضعیت سلامت افراد در اختیار هر مسئولی که بخواهد قرار می‌ گیرد، حساب بانکی افراد نسبت به هرگونه مداخله بیرونی- و البته دیجیتال- آسیب‌ پذیر است. بسیاری از مردم، به‌ خصوص جوانان، پول دیجیتال را بسیار عالی می‌ دانند. فقط کافیست کارت خود را در دستگاه بکشید تا خرید انجام شود. آن‌ ها از پیامدهای پنهان پول صرفاً دیجیتالی اطلاعی ندارند. هیچ پول نقدی در کار نخواهد بود. کنترل مستقل شما بر پول، درآمد و پس‌اندازتان، از بین خواهد رفت.»[2] در یک کلام باید گفت که با وابستگی هر چه بیشتر ما به فضای مجازی آن هم به شکلی که در این زمان تحت مدیریت آمریکاست، بر میزان اسارت ما افزوده خواهد شد و در سمت مقابل از استقلال و تسلط ما بر اموراتمان کاسته می‌ شود.

تسخیر فضای مجازی را نباید دست‌ کم گرفت این اسارت در سبک زندگیِ ما در حال نهادینه کردن خودش است که یکی از بارزترین این اسارت‌ ها را می‌ توان در فضاهای اینستاگرامی مشاهده نمود که روز به‌ روز در حال گسترش پیدا کردن است. وقتی مشاهده می‌ کنیم که والدینی برای دیده شدن، فالورِ بیشتر داشتن و لایک گرفتن و گاه حتی به دلایل مادی، خصوصی‌ ترین لحظات فرزند خود را به‌ صورت تابلو شده در فضای مجازی منتشر می‌ کنند و به‌ صورت روزانه و حتی لحظه‌ به‌ لحظه آن را دنبال می‌ نمایند بی‌ آنکه رعایت حقوق فرزند خود را داشته باشند، باید به عمق این اسارت پی ببریم. والدینی که اصلی‌ ترین وظیفه‌ ی خود را که تربیت فرزند است به دست فراموشی سپرده‌ اند و تربیت کارآمد او را رها کرده‌ اند و به‌ جای آن فرزند خود را طعمه‌ی خواسته‌ های دنیایی خود نموده‌ اند، بیشترین آسیب‌ ها را از این فضا به درون خانواده‌ی خود می‌ برند.

از حقوق مسلّم یک فرزند به گردن والدین خود، تربیت درستی است که او را به شکوفایی، ارزشمندی و کارآمدی برساند. امام علی (علیه‌ السلام) دراین‌باره می‌ فرمایند: «حَقُّ الْوَلَدِ عَلَى الْوَالِدِ أَنْ یُحَسِّنَ اسْمَهُ وَ یُحَسِّنَ أَدَبَهُ وَ یُعَلِّمَهُ الْقُرْآن‏؛[3] حق فرزند بر پدر آن‌که نام نیکو بر فرزند نهد، خوب تربیتش کند، و او را قرآن بیاموزد.» همه‌ی این موارد که در سیر تربیتی و آموزشی فرزند قرار داده شده است به‌ عنوان حقی به گردن والدین مطرح می‌ شود که والدین هیچ راه گریزی نسبت به آن ندارند و در سرای آخرت باید پاسخگوی آن باشند.

اگر یک زمانی قرآن بر حرمت از بین بردن جسم و جان فرزندان به سبب نگاه‌های صرفاً مادی تأکید داشته است، به‌ طریق‌ اولی هم که نباشد بازهم بر حرمت از بین بردن روح، روان و شخصیت آن‌ها به همین دلایل مادی نیز تأکید دارد. خداوند در قرآن کریم خطاب به والدینی که به خاطر ترس از فقر، فرزندان خود را زنده‌ به‌ گور می‌ کردند می‌ فرماید: «وَ لاَ تَقْتُلُوَّاْ أَوْلَدَکُم‌ْ خَشْیَة‌َ إِمْلَق‌ٍ نَّحْن‌ُ نَرْزُقُهُم‌ْ وَ إِیَّاکُم‌؛[4] و از بیم تنگدستی فرزندان خود را مکشید، ماییم که به آنان و شما روزی می‌ بخشیم‌.» حال باید گفت همان دینی که این همه بر حفظ جان انسان‌ها تأکید دارد، هم‌ تراز آن و بلکه مهم‌ تر از آن، بر حفظ آبرو و شخصیت فرزندان توسط والدین تأکید دارد چراکه از منظر دین اسلام به فرموده‌ی پیامبر گرامی اسلام (صلی‌الله علیه و آله و سلم): «اِنَّ حُرمَة عِرض المُؤمِنِ کَحُرمَة دمِهِ و مالِهِ؛[5] حرمتِ حیثیت و آبروی مؤمن همانند حرمتِ جان و مال او است.»

کوتاه‌ سخن این‌ که آیا والدینی که از فرزندان خود در فضای مجازی استفاده‌ ی ابزاری می‌ کنند تا به مطامع مادی خود دست پیدا نمایند، پاسخی برای شخصیت آسیب‌ دیده‌ی فرزند خود دارند؟ آیا به این فکر می‌ کنند که این کارشان نوعی کشتن فرزند به حساب می‌آید؟ و نهایتاً اینکه چرا باید فرزند خود را در مقابل قضاوت‌ های زودهنگام و البته ناقص مردم قرار دهند و آینده‌ ی فرزند خود را با چند صباحی لایک و فالوِرِ بیشتر و یا پر کردن جیب خود، قمار کنند؟


پیوندها:
1.اقتصاد آنلاین به نقل از خبرگزاری مهر «تأثیر کرونا بر مصرف اینترنت دنیا»، کد خبر 427093.
2.خبرگزاری مشرق: «گزارش ویژه مرکز پژوهش‌های جهانی‌شدن ‌: آیا ویروس کرونا توطئه «دولت پنهان» برای نابودی جهان است؟»، کد خبر 1103811.
3.نهج البلاغة (للصبحی صالح)، ص546، انتشارات موسسه دار الهجره، قم، 1414 ه ق.
4.سوره اسراء آیه 31.


منبع: اندیشه برتر

توسط: اکبری
5.لئالی الاخبار، ج٥، ص ٢٢٦.


تاریخ ارسال مطلب: ۱۵:۳۲ - ۱۴۰۰/۵/۱
ارسال نظر
نام:
آدرس ایمیل:
متن: *
عدد روبرو را تایپ نمایید
  • دیدگاه های ارسال شده توسط شما، پس از تایید توسط مدیر مربوطه در وب منتشر خواهند شد.
  • پیام هایی که حاوی تهمت یا افترا باشند منتشر نخواهند شد.
  • پیام هایی که به غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط باشند منتشر نخواهند شد.


مهمترین مطالب
مهمترین مطالب گروه