دوشنبه ۵ مهر ۱۴۰۰
کد مطلب: ۱۰۳۹۵

پاسخ بزرگان مدینه
راز خون

پاسخ بزرگان مدینه

::> ولایت آنلاین، گروه عقاید < ::
بر مردم است که در برابر پیامبر علیه السلام تسلیم باشند، زیرا خداوند او را برای آنان برگزیده است...

بسم الله الرّحمن الرّحیم


پاسخ بزرگان مدینه:

عبدالله بن عباس در پاسخ به درخواست معاویه گفت:
سخنانی بر زبان راند که در برابر آن سکوت کردیم. گفتی و شنیدیم که خداوند محمد علیه السلام را برای رسالتش برگزیده و ایشان را مورد خطاب قرار داد. او را به سبب آنکه به رسالت برگزید و به او وحی کرد و برتری بر خلق داشت، اختیار کرد. شریف ترین مردم کسی است که به واسطه او، شریف شد و سزاوار ترین آنان به امر(خلافت و حکومت) نزدیک ترین آنان به او می باشد. بر مردم است که در برابر پیامبر علیه السلام تسلیم باشند، زیرا خداوند او را برای آنان برگزیده است... .

سپس عبدالله بن جعفر در جواب سخنان معاویه چنین گفت:
... اگر در این خلافت،حکم قران لحاظ شده است، در کتاب خدا برخی از خویشاوندان از بعضی دیگر، سزاوار تر است.
اگر سنت رسول خدا علیه السلام معیاراست خاندان ایشان به این امر شایسته ترند. و اگر در این امر،سنت ابوبکر و عمر ملاک عمل است، پس چه کسی بر تر و کامل تر و سزاوار تر از خاندان رسول خدا علیه السلام به این کار است؟ به خدا سوگند، اگر خاندان پیامبر علیه السلام زمام خلافت را به دست بگیرند، خلافت در جایگاه خود قرار گرفته، اطاعت خداوند و نافرمانی شیطان شده است و دو شمشیر بین دو  امت به کار نخواهد افتاد.
معاویه! از خدا بترس، تو سرپرست و پیشوا هستی و ما رعیت و شهروند، در کار رعیت خود بنگر فردا در برابر آنان باید پاسخگو باشی. اما درباره دو پسرعمویم گفتی و آنان را به اینجا خواندی،  به خدا سوگند، به حق و رفتار نکردی در حالی که خلافت برای تو بدون آنان راست نمی گردد.

تو می دانی که آن دو سرچشمه دانش و بزرگواری هستند... .


عبدالله بن زبیر درباره پیشنهاد معاویه گفت:
....این خلافت تنها از آن قریش است که با فضایل و مناقب درخشانی که دارند، آن را به دست گرفته اند، چرا که آنان دارای رفتار نیک پدرانی بزرگ و فرزندانی بخشنده هستند. معاویه! تقوای الهی را پیشه خود کن و( در این باره) انصاف را رعایت کن. این عبدالله ابن عباس پسر عموی رسول خدا علیه السلام است، و این نیز عبدالله بن جعفر طیار پسر عموی پیامبر علیه السلام است. من عبدالله بن زبیر پسر عمه رسول خدا علیه السلام هستم. علی ،حسن و حسینرا به یادگار گذاشته و تو می‌دانید که آن دو چه کسانی هستند و شخصیت شان چگونه است. معاویه! از خدا بترس، تو داور میان ما و خود هستید،  سپس سکوت کرد.
اما عبدالله بن عمر در پاسخ معاویه چنین سخنراند :
.....این خلافت همان سلطنت قیصر و کسری نیست که پسران از پدران ارث ببرند، اگر این چنین بود، من باید بعد از پدرم به این کار اقدام می‌ کردم. به خدا قسم پدرم مرا به این جهت عضو شورای شش نفره نکرد.
خلافت تنها متعلق به قریش است و آن کسی که شایستگی آن را داشته باشد و مسلمانان او را برای خود بپسندند، البته آن کس که پرهیزکار تر و بیش از همه مورد رضایت باشد. به جانم سوگند یزید یکی از جوانان قریش است، ولی بدان که وی تو را از خدا بی نیاز نمی کند.
اگر با کسی که با میمون ها و سگ ها بازی می کند و شراب می نوشد و کارهای فسق و فجور را آشکار انجام می‌ دهد، بیعت کنیم، چه عذری در پیشگاه خداوند داریم.
معاویه مجدداً به آنها چنین گفت:
من گفتم شما نیز چنین گفتید،پدران رفتن فرزندان باقی ماندند، پسرم را بیش از پسرانشان دوست دارم. اگر با پسرم هم صحبت شوید، خواهید دید که او اهل سخنوری است. این امر (خلافت) از آن فرزندان عبدمناف است، زیرا آنان خویشاوند رسول خدا علیه السلام هستند!! وقتی رسول خدا علیه السلام درگذشت، مردم ابوبکر و عمر را بدون آن که از خاندان پادشاهی و خلافت باشند، به خلافت رساندند، با این همه،آن دو به سیری نیکو عمل کردند. سپس حکومت ،به فرزندان عبدمناف برگشت و تا روز قیامت در دستان آن ماندگار خواهد بود. خدا شما را ای پسر زبیر و پسر عمر از آن محروم کرده است. اما این دو پسرعمویم (عبدالله ابن عباس و عبدالله بن جعفر) اگر خدا بخواهد، از امر خلافت محروم نخواهند بود.
معاویه پس از این سخنان، دستور داد تا کاروان را بر بندند و دیگر از مسئله بیعت با یزید تا سال ۵۱ قمر سخنی نگفت و همچنین هدایا و بخشش های خود را از این چهار تن قطع نکرد.نام کتاب: راز خون
 نویسنده : علی مختاری مجازتوسط: فاطمه عبادی


تاریخ ارسال مطلب: ۱۵:۱ - ۱۴۰۰/۵/۱
ارسال نظر
نام:
آدرس ایمیل:
متن: *
عدد روبرو را تایپ نمایید
  • دیدگاه های ارسال شده توسط شما، پس از تایید توسط مدیر مربوطه در وب منتشر خواهند شد.
  • پیام هایی که حاوی تهمت یا افترا باشند منتشر نخواهند شد.
  • پیام هایی که به غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط باشند منتشر نخواهند شد.


مهمترین مطالب
مهمترین مطالب گروه