دوشنبه ۵ مهر ۱۴۰۰
کد مطلب: ۱۰۳۹۴

اقدامات معاویه در تحلیل خلافت یزید
راز خون

اقدامات معاویه در تحلیل خلافت یزید

::> ولایت آنلاین، گروه عقاید < ::
معاویه برای گرفتن بیعت برای یزید و جلب خشنودی مردم مدینه، به ویژه بزرگان و شخصیت های ممتاز این شهر، دوباره به مدینه سفر کرد.

بسم الله الرّحمن الرّحیم 

اقدامات معاویه در تحلیل خلافت یزید:

در ادامه معاویه که مصمم به این قضیه شده بود، یک سلسله اقدامات و فعالیت هایی را تا سال‌ های پایانی عمرش انجام داد و در آن، موفق شد خلافت یزید را بر جامعه اسلامی تحمیل کند؛ که از جمله می‌ توان به سفر او به مدینه اشاره کرد:


معاویه برای گرفتن بیعت برای یزید و جلب خشنودی مردم مدینه، به ویژه بزرگان و شخصیت های ممتاز این شهر، دوباره به مدینه سفر کرد. این سفرها زمانی بود که معاویه برای حج یا عمره، شام را به مقصد حجاز ترک می‌ کرد.
 

سفر نخست معاویه به مدینه:

اولین سفر معاویه به مدینه جهت بیعت گیری از مردم و سران و بزرگان مدینه در سال ۵۰ هجری قمری بود. ابن قتیبه دینوری گزارش نسبتا مفصلی از ملاقات و گفت و گو معاویه با سران و شخصیت‌ های برجسته مدینه آورده است که آن را مرور می‌کنیم:
چون معاویه در مدینه در محل اقامتش مستقر شد، در پی شخصیت های با نفوذ این شهر، یعنی عبدالله بن عباس، عبدالله بن جعفر و عبدالله بن عمر عبدالله بن زبیر نفرستاد. هنگامی که آنان نزد معاویه آمدند، وی به دربانان خود دستور داد تا زمانی که آنان نزد وی هستند،کسی را به داخل راه ندهند. چون آنان نشستند، معاویه آغاز سخن کرد.
معاویه بعد از حمد و ستایش خدا و گواهی به رسالت پیامبر علیه السلام خطاب به آنان گفت:
من به سن پیری رسیده ام و استخوان هایم سست شده و عجلم نزدیک است، بیم آن دارم که هر لحظه به سوی حق خوانده شوم. تصمیم گرفته ام برای پس از خود، یزید را به عنوان خلیفه معرفی کنم. از شما می خواهم که به این کار خشنود باشید. شما عبدالله های قریش و بهترین آنها هستید، چیزی که مانع شد تا حسن و حسین را فرا خواندم، آن است که آنان فرزندان علی هستند، با آنکه درباره آن دو نظر مساعد دارم و آنان را شدیداً دوست دارم . از شما می خواهند که پاسخ نیکو دهید. خدا شما را رحمت کند.نام کتاب :راز خون

نویسنده:علی مختاری مجاز


توسط: فاطمه عبادی


تاریخ ارسال مطلب: ۱۴:۵۵ - ۱۴۰۰/۵/۱
ارسال نظر
نام:
آدرس ایمیل:
متن: *
عدد روبرو را تایپ نمایید
  • دیدگاه های ارسال شده توسط شما، پس از تایید توسط مدیر مربوطه در وب منتشر خواهند شد.
  • پیام هایی که حاوی تهمت یا افترا باشند منتشر نخواهند شد.
  • پیام هایی که به غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط باشند منتشر نخواهند شد.


مهمترین مطالب
مهمترین مطالب گروه