دوشنبه ۵ مهر ۱۴۰۰
کد مطلب: ۱۰۳۶۹

معراج پیامبر
پاسخ به شبهات اینترنتی

معراج پیامبر

::> ولایت آنلاین، گروه عقاید < ::
 در آیه اول سوره اسرا یکی از عقاید مهم مسلمانان یعنی به معراج رفتن پیغمبرشان بیان‌ شده است.

بسم الله الرّحمن الرّحیم 


 

معراج پیامبر:

شبهه دوم
 در آیه اول سوره اسرا یکی از عقاید مهم مسلمانان یعنی به معراج رفتن پیغمبرشان بیان‌ شده است که از دیدگاه عقل امری محال به حساب می‌ آید چرا که چند اشکال عمده دارد که با هم مرور می‌ کنیم:
اشکال اول:  برای اقدام به یک سفر فضایی و فرار از جاذبه زمین، به سرعتی معادل ۴۰ هزار کیلومتر در ساعت نیاز است.
اشکال دوم:  در خارج از جو زمین، هوایی وجود ندارد و انسان در آن‌ جا نمی‌ تواند زنده بماند.
اشکال سوم: در خارج از جو زمین، اشعه‌های خطرناکی بمانند اشعه کیهانی و اشعه ماورا بنفش و اشعه ایکس وجود دارد که در خارج از جو زمین بر ارگانیسم بدن انسان تأثیر گذاشته به‌ طوری‌ که کشنده و مرگ‌ بار است.
با اشکالات موجود می‌ توان دریافت که این عقیده مسلمانان نیز خرافه‌ ای بیش نیست.
جواب: قبل از بیان جواب، نیاز است که ما به یک مقدمه اشاره کنیم.
قضیه‌ ی معراج پیامبر یکی از معجزات آن حضرت به حساب می‌ آید اصولاً در معجزه، دو امر اساسی وجود دارد.
 اول: معجزه از اموراتی است که عقلاً محال نیست.
 دوم: معجزه به وسیله قدرت الهی انجام می‌ گیرد به‌ طوری‌ که بقیه افراد از انجام آن چنان کاری عاجز باشند. 


اما اصل جواب:
تمام اشکالاتی که مطرح‌ شده، به خصوصیت اول معراج برمی‌ گردد یعنی می‌ خواهند امکان وقوع معراج را زیر سوال برده و بگویند.
معراج عقلاً محال است واقع‌ شده باشد، چون محال است انسان بتواند با سرعت بالای جو زمین خارج شود.
معراج عقلاً محال است واقع‌ شده باشد؛ او چون محال است انسان به‌ خاطر عدم وجود هوا و بی‌ وزنی، در خارج از جو زمین زنده بماند.
معراج عقلاً محال است واقع‌ شده باشد؛ او چون محال است انسان با وجود تابش مستقیم اشعه کیهانی و ایکس بر بدنش زنده بماند.
سوال:  آیا این امورات واقعاً محال عقلی هستند؟
جواب: بشر با پیشرفت علمی خود ثابت کرد که هیچ‌ یک از این امورات محال عقلی نیست بشر توانسته‌ است با ساختن سفینه‌های فضایی با سرعت بالای جو زمین خارج شود بشر توانسته‌ است با ساختن لباس مخصوص از اشعه‌ های مختلف در خارج از جو زمین خود را حفظ نمایند بشر توانسته‌ است با امکانات و تمرین‌ های متعدد با بی‌ وزنی مقابله کند.
بنابراین، خارج شدن از جو زمین عقلاً محال نیست، چون بشر در حال حاضر علنا آن را انجام می‌ دهد.
حال می‌ گوییم هنگامی‌ که بشر با این قدرت محدود بتواند خود را به نوعی در برابر این امورات به‌ ظاهر محال قرار دهد و آن‌ ها را به ممکن تبدیل کند، آیا با استمداد از نیروی نامحدود الهی این امر برای پیغمبر ما ممکن نیست؟ بلکه همچنان که در مقدمه عرض کردیم نیروی الهی در معجزه، فوق نیروی بشری است و همچنان که می‌ بیند، معجزه معراج پیغمبر بدون امکانات امروزی بوده که نشان می‌ دهد.

پیغمبر اکرم با نیرویی فوق نیروی بشری به آسمان‌ ها رفته‌ است این نیروی الهی را در تمام معجزات انبیای گذشته مشاهده می‌ کنیم مثلاً در زمان حضرت موسی عصا اصل تبدیل به حیوانی به مانند مار ممکن بود و خیلی از ساحران این فعل را انجام می‌ دادند اما نیروی الهی عصای موسی را به ماری بزرگ تبدیل کرد که در توان ساحران نبوده‌ است.

خلاصه جواب: با مشاهدات خارجی درمی‌ یابیم که اصل خروج از جو زمین امری ممکن بوده و اگر پیغمبر اکرم بدون امکانات امروزی از جو زمین خارج شدند، به قدرت نامحدود الهی بوده‌ است که ما نظیر این قدرت را در معجزات پیغمبران قبلی نیز مشاهده می‌ کنیم: 
و در آخر...

سیره پیغمبر اکرم در شب معراج، در ۲ مرحله بوده‌ است.
 ۱- سیر در آسمان اول: که به آن آسمان ملک می‌ گویند.
 ۲-  سیر در آسمان دوم تا هفتم که به آسمان ملکوت می‌ گویند.
به مجموعه کیهان که مشتمل بر میلیاردها کهکشان و ستارگان و غیره می‌ باشد آسمان اول یا آسمان ملک می‌ گویند تمام اشکالاتی که درباره معراج مطرح‌ شده، مربوط به سیر در این آسمان است و الا سیره پیغمبر اکرم در شش آسمان دیگر نیز بوده‌ است که از آن به آسمان ملکوت تعبیر می‌ کنیم؛ اتفاقاً، هدف اصلی  سیر پیغمبر اکرم در شب معراج، دیدن آسمان‌ها و دیدن بهشت و جهنم بود، ندیدن کهکشان‌ ها و ستارگان که در آسمان‌ های ملک هستند گاهی ایراد می‌ گیرند که چطور پیامبر در یک شب این‌ همه فاصله را طی کرده و از کره‌ی خاک تا آسمان هفتم را رفته‌ است در حالی‌ که فقط خارج شدن از آسمان اول و ورود از منظومه شمسی و کهکشان‌ ها سال‌ها طول می‌ کشد؟ 


در جواب عرض می‌ کنیم:  سیر در آسمان ملکوت (یعنی آسمان دوم تا هفتم) اصلا نیاز به زمان ندارد چرا که زمان مربوط به عالم ملک و ماده است، نه عالم ملکوت، اما در مورد سیر در عالم ملک و گذشتن از منظومه شمسی و کهکشان کهکشان‌ ها، می‌ گوییم مرکبی که پیغمبر اکرم با آن به معراج رفتند، براق نام داشت علمای علم حدیث گفته‌ اند علت نامگذاری‌ اش آن بود که مرکب مزبور بسیار تند و مانند برق حرکت می‌ کرد جالب‌ تر این‌که در توصیف این مرکب فضایی، در پاره‌ ای از احادیث آمده‌ است یعنی هر قدم مرکب پیغمبر، به اندازه‌ای مقدار دید او بوده‌ است و با توجه به این‌که رؤیت اشیا به وسیله نور صورت می‌ گیرد و مدت‌زمانی که برای دیدن هر چیز لازم است برابر با سرعت سیر نور آنست از این حدیث استفاده می‌ شود که مرکب مزبور، سرعتی برابر با سرعت نور داشته‌ است.
بنابراین مرکب پیغمبر اکرم (ص)، سرعت لازم برای اقدام به یک  سفر فضایی و گذشتن از آسمان اول را داشته‌ است.
اشکال سرعتی معادل سرعت نور، نمی‌ تواند برای رفتن به فضا و عبور از منظومه شمسی کفایت کند، چراکه سرعت نور در خلأ حدود ۳۰۰ هزار کیلومتر در ثانیه است اگر جسمی با سرعت نور در فضا حرکت کند، تنها برای رسیدن به نزدیک‌ ترین ستاره ثابت خارج از منظومه شمسی یعنی ستاره پرو کسیما بیش‌ از ۴ سال وقت لازم است یا این بیان، گذشتن از منظومه شمسی و کهکشان‌ ها که مدعی هستی تنها در یک شب واقع‌ شده؛ اساساً باطل است.


جواب با تحقیقات دانشمندان امروزی، مشخص شد که این اشکال نیز پی مورد است چرا که تحقیقات محققان مرکز (EPFL) فرانسه نشان داده که سرعت نور قابل‌ افزایش است آن‌ها با آزمایشی توسط تجهیزات نه‌ چندان پیشرفته و در شرایط محیطی نرمال، توانستند سرعت نور را افزایش دهند چندی پیش نیز در خبرها آمده‌ است سرعت نور شکسته شد و آنچه را که دانشمندان قبلی درباره نور تصور می‌ کردند و می‌ گفتند بیشترین سرعت، مربوط به حرکت نور در خلأ است که حدود سیصد هزار کیلومتر در ثانیه از اشتباه بوده که چرا محققان دانشگاه ژنو در سوئیس، سیگنالی از جنس نور را ردیابی کرده‌ اند که سرعتی بالاتر از سرعت قبلی نور را دارد. محققان دانشگاه ژنو، در دو فوتون نورکه مرتبط و درگیر به‌هم را به فاصله ۱۸ کیلومتر از یکدیگر دور کردند؛  و با بررسی خصوصیات هر یک  از آن‌ ها دریافته‌ اند که با تغییر در هر کدام، دیگری نیز متحول می‌ شود آن‌ها این آزمایش را بر روی جفت‌های زیادی از فوتون‌ های انجام داده‌ اند که نتایج به‌ دست‌ آمده، مشابه نتیجه اولیه بود.
 دقت کنید!  بر اساس گزارش New Scientist محققان بر این باورند که این سیگنال، باید صورتی معادل ۱۰ هزاربار بیشتر از سرعت نور که قبلاً مطرح می‌ شد را داشته باشد تا بتواند خصوصیت یک فوتون را به دیگری منتقل کند.
 از گفته‌ های دانشمندان امروزی چنین برمی‌ آید که اولاً سرعت نور قابل‌ افزایش است ثانیاً در یک آزمایش معلوم شد که سیگنال‌ های نوری تا ده‌ هزار بار بیشتر از فریضه قبلی سرعت دارد. 


با با این بیان می‌ توان:  گفت سرعت مرکب  پیغمبر اکرم دقیقاً قابل‌ اندازه‌ گیری نیست، چراکه آن مرکب با سرعت نور حرکت می‌ کرد و تا الان ثابت شده که نور می‌ تواند ده‌ هزار برابر ۳۰۰ هزار کیلومتر در ثانیه یعنی ۳ میلیارد کیلومتر در ثانیه سرعت  داشته باشد و حتی شاید صورت این مرکب بیشتر از این نبوده باشد که هنوز بشر آن اندازه از سرعت را کشف نکرده‌ است.
اتفاقاً دانشمندی به نام( گیور گیو) مدت‌ ها قبل ازاین، فوق سرعتی که قبلاً برای نور مطرح می‌ شد را حدس زده و چنین گفت یک سرعت وجود دارد که آنی است و در یک لحظه از یک سری جهان به‌ طرف دیگر اثر می‌ کند.
 بنابراین، مشکل زمان در مسئله معراج، در عبور کردن پیامبر از منظومه شمسی و کهکشان‌ ها حل خواهد شد و از نظر علم، مانعی ندارد که پیامبر اکرم سراسر پهنه‌ ی آسمان ملک و کهکشان‌ها را در یک شب سیر کرده باشد.
یک-  نکته‌ ای دیگر در آیه اول سوره مبارکه اسرا، در مورد معراج چنین آمده‌ است منزه است آن خدایی که بنده‌اش را شبانگاه سیر داد.
دقت کنید...
در این آیه در مورد سیر حرکت پیامبر اکرم از واژه (اَسرَی) استفاده‌ شده است. در لغت عرب، پیرامون حرکت و سیر کردن، دو ماده و ریشه وجود دارد یکی ریشه(سَ،یَ، رَ)  که عنوان (سیر و سفر) از همین ریشه گرفته‌ شده است.
و دیگری ریشه( سَ، رَ، یَ) که کلمه(اسری) را در آیه شریفه، از این ریشه گرفته شده‌ است.
 ماده( سَ، یَ، رَ) واژه سیر، در مورد هر حرکت و سیری به کار می‌ رود چه این‌که در حرکت در شب باشد یا در روز باشد، چنان‌ که حرکت تنهائی باشد یا حرکت دسته‌ جمعی باشد.

 نام کتاب: پاسخ به شبهات اینترنتی ۱

تالیف کتاب: هادی کردان


نویسنده مطلب: میناشریفی


تاریخ ارسال مطلب: ۱۴:۱۹ - ۱۴۰۰/۴/۲۱
ارسال نظر
نام:
آدرس ایمیل:
متن: *
عدد روبرو را تایپ نمایید
  • دیدگاه های ارسال شده توسط شما، پس از تایید توسط مدیر مربوطه در وب منتشر خواهند شد.
  • پیام هایی که حاوی تهمت یا افترا باشند منتشر نخواهند شد.
  • پیام هایی که به غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط باشند منتشر نخواهند شد.


مهمترین مطالب
مهمترین مطالب گروه