جمعه ۱ مرداد ۱۴۰۰
کد مطلب: ۱۰۳۰۳

سند زیارت عاشورا
احادیث پیرامون زیارت عاشورا

سند زیارت عاشورا

::> ولایت آنلاین، گروه ثقلین < ::
زیارت عاشورا از ۲ طریق به دست ما رسیده‌ است: ۱. کتاب کامل الزیارات و کتاب مصباح المجتهد

بسم‌ الله‌ الرّحمن‌ الرّحیم 


سند زیارت عاشورا:

زیارت عاشورا از ۲ طریق به دست ما رسیده‌ است:
۱. کتاب کامل الزیارات: نوشته شیخ ابوالقاسم جعفر بن محمد بن جعفر بن موسی بن مسرور بن قولیه.
۲. کتاب مصباح المجتهد: نوشته شیخ ابوجعفر محمد بن الحسن بن‌علی بن هستند طوسی.
این ۲ کتاب از کتب معتبر و مورد استناد علما و بزرگان شیعه است، اعتبار ۲ کتاب فوق و نویسندگان آنها امری مسلم و قطعی می باشد.


امام باقر علیه‌ السلام و زیارت عاشورا:
علقمه بن محمد حضرمی می‌ گوید: به امام باقر علیه‌ السلام گفتم: به من دعایی تعلیم بده که با آن دعا در روز (عاشورا) هنگامی‌ که امام حسین علیه‌ السلام را زیارت می‌ کنم آن را بخوانم و دعایی تعلیم بده که با آن دعا، هنگامی‌ که او را از راه نزدیک از راه دور اشاره می‌ کنم آن را بخوانم.
امام محمد باقر علیه‌ السلام فرمود: ای علقمه! پس‌ از آنکه به امام حسین علیه‌ السلام توجه کردی ۲ رکعت نماز بخوان و بعد از نماز این زیارت (متن زیارت عاشورا) را می‌ خوانی.
پس هنگامی‌ که این زیارت را خواندی در حقیقت او را به زیارتی خوانده ‌ای که هر کدام از ملائکه که می‌ خواهد آن حضرت را زیارت کند با آن زیارت می‌ کند و خداوند برای تو هزار و هزار حسنه می‌ نویسد و از تو هزار و  هزار سیئه محو می‌ کند، تو را هزار و هزار درجه بالا می‌ برد، جز کسانی می‌ باشی که در رکاب آن حضرت به شهادت رسیده‌ اند، حتی در درجات آن‌ ها هم شریک می‌ شوی و برای او ثواب هر پیامبر و رسول و هر کس که امام حسین علیه‌ السلام را از زمان شهادتش تا به‌ حال زیارت کرده، را می‌ نویسد. می‌ گویی: السلام علیک یا اباعبدالله...
پس ‌از نقل زیارت عاشورا و امام باقر علیه‌ السلام می‌ فرماید:
«ای علقمه! اگر توانستی هر روز از عمر از آن حضرت را با این زیارت، زیارت کنی، این کار را انجام بده، پس برای تو ثواب تمام این زیارت است».
زیارت عاشورا تضمین شده ‌است
امام صادق علیه‌ السلام به صفوان می‌فرماید: زیارت عاشورا و دعای آن را بخوان و بر آن مواظبت کن به ‌درستی که من چند چیز را برای خواننده آن تضمین می‌ کنم: 
۱. زیارتش قبول شود.
۲. سعی و کوشش مشهور باشد.
۳.حاجات او هرچه باشد از طرف خداوند متعال برآورده شود، و نا امید از درگاه خدا برنگردد.
ای صفوان! این زیارت را به این ضمان از پدرم یافتم و پدرم از پدرش علی بن الحسین علیه‌ السلام و او از حسین علیه السلام و حسین علیه‌ السلام از برادرش حسن علیه‌ السلام و حسن علیه‌ السلام از پدرش امیر مؤمنان علی علیه‌ السلام و امیر مؤمنان علیه‌ السلام از رسول خدا صلی ‌الله‌ علیه و آله و رسول خدا صلی الله ‌علیه و آله از جبرئیل و جبرئیل از خداوند متعال، و هرکدام این زیارت را به این ضمان تضمین کرده و از خداوند متعال نقل فرموده‌ اند و خداوند عزوجل به ذات اقدس خود قسم‌ خورده که هرکس زیارت کند امام حسین علیه‌ السلام را به این زیارت از نزدیک یا دور و دعا کند به این دعا، و زیارت و دعای او را قبول می‌ کنم و خواسته‌ اش هر چه باشد بر آورده می‌ سازم، و از درگاه من با ناامیدی باز نمی‌ گردد، و او را به برآمدن حاجاتش، و رسیدن به بهشت و آزادی از دوزخ خرسند می‌ کنم و شفاعت او را در حق هر کسی شفاعت کند بپذیرم.
آری! سفارش بسیاری از بزرگان، هر کس حاجت مهم و بزرگی داشته باشد، باید ۴۰ روز بعد خواندن زیارت عاشورا مداومت داشته باشد که ان‌ شاءالله حاجت او برآورده می‌ شود. البته این مطلب بسیار تجربه ‌شده است و حکایاتی که بعداً نقل خواهد شد به نمونه‌ هایی از این تجربه‌ها را نشان می‌ دهد.


وسعت رزق و روزی‌ اش:
عالم جلیل شیخ عبدالجواد حائری مازندرانی فرموده که روزی کسی خدمت شیخ زین ‌العابدین مازندرانی (ره) آمد و شکایت از تنگی معاش خود کرد. شیخ به او فرمود: برو حرم حضرت اباعبدالله علیه‌ السلام و زیارت عاشورا بخوان، رزق ‌و روزی به تو خواهد رسید، اگر نرسید بیا نزد من، من تو را تأمین خواهند کرد.
آن شخص رفت، بعد از مدتی او را ملاقات کردم، پس خودش گفت: در حرم مشغول خواندن زیارت عاشورا بودم که کسی آمد و وجهی به من داد، پس ‌از آن پول در زندگی من گشایش عجیبی ایجاد شد.


هر روز زیارت عاشورا می‌ خواندم: 
عالم جلیل آقای شیخ عبدالهادی حائری مازندرانی از والد خود مرحوم هاجی ملا ابوالحسین نقل کرده که من حاجی میرزا علی‌ نقی طباطبائی را بعد از رحلتش در خواب دیدم، پس به او گفتم: آرزویی داری؟
گفت: یک آرزو دارم و آن این است که چرا در دنیا هر روز زیارت عاشورا نخواندم.
عادت میرزا علی‌ نقی طباطبائی این بود که فقط در دهه محرم زیارت عاشورا می‌ خواند نه در تمام سال، و لذا افسوس می‌خورد که چرا در تمام سال نمی‌ خواندم. امام‌ زمان علیه‌ السلام سفارش به زیارت عاشورا می‌ کنند.
خاتم محدثین مرحوم شیخ عباس قمی(ره) در کتاب ارزشمند «مفاتیح‌ الجنان» از قول محدث بزرگوار مرحوم حاج میرزا حسین نوری(ره) می‌ نویسد که یکی از تجار معروف و مؤمن رشت به نام سید احمد رشتی در سال ۱۲۸۵ ه.ق از رشت عازم سفر حج تمتع بود که در بین راه رفقای هم ‌سفر خود را گم می‌ کند(ادامه نقل داستان از قول سید احمد رشتی این‌ گونه است)... من تنها ماندم، پس‌ از اسب پیاده شده، در کنار راه نشستم، و به‌غایت مضطرب بودم چون قریب ۶۰۰ تومان برای مخارج راه همراه داشته‌ ام. 
بعد از تأمل و تفکر بنا بر این گذاشتم که در همین موضع بمانم، تا صبح شود و به آن منزل که از آنجا بیرون آمدیم مراجعت کنم و از آنجا چند نفر مستحفظ به‌ همراه برداشته به قافله ملحق گردم.
در آن‌ ها حال در مقابل خود باغی دیدم و در آن باغ باغبانی بود که در دست بیلی داشت، و بر درختان می‌ زد تا برف از انها بریزد، پس پیش من آمد و به مقدار فاصله اندکی ایستاد و فرمود: تو کیستی؟
عرض کردم: رفقا رفته اند و من ماندم، و راه را نمی‌ دانم، راه را گم کرده‌ ام، پس به زبان فارسی فرمود: نافله بخوان، بگو تا راه را پیدا کنی.
من مشغول نافله شدم بعد از فراغ از تهجد، باز آمد و فرمود: نرفتی؟
گفتند: والله راه را نمی‌ دانم.
فرمود: جامع بخوان.
من جامعه را تاکنون حفظ نداشتم، با آنکه مکرر به زیارت عتبات مشرف شده بودم، پس از جای برخاستم و جامعه را به طور کامل از حفظ خواندم.
دوباره آن شخص نمایان شد و فرمود: نرفتی؟ پس بی اختیار گریه ام گرفت، گفتم: راه را نمی دانم.
فرمود: عاشورا بخوان، و عاشورا را نیز حفظ نداشتم و تاکنون حفظ ندارم، پس برخاستم و مشغول زیارت عاشورا شدم از حفظ همه ی آن را با لعن و سلام و دعای علقمه خواندم.
دیدم باز آمد و فرمود: نرفتی؟ گفتم: نه، هستم تا صبح.
فرمود: من اکنون تو را به قافله می‌ رسانم پس رفت و بر الاغی سوار شد و بیل خود را به دوش گرفت و آمد به من فرمود: ردیف من بر الاغ سوار شو، سوار شدم، پس عنان اسب خود را کشیدم و تمکین نکرد و حرکت ننمود.
فرمود: جلو اسب را به من بده، پس دادم، لذا بیل را به دوش چپ گذاشت، و عنان اسب را به دست راست گرفت و به راه افتاد، اسب در نهایت تمکین متابعت کرد.
پس دست خود را بر زانوی من گذاشت و فرمود:
«شما چرا نمی خوانید؟ نافله، نافله، نافله». بعد فرمود:
«شما چرا عاشورا نمی‌ خوانید؟ عاشورا، عاشورا، عاشورا». و بعد فرمود:
«شما چرا جامعه نمی‌ خوانید؟ جامعه، جامعه، جامعه».
مدت اندکی طی مسافرت کردیم که ناگهان برگشت و فرمود: آن‌ها رفقای شما هستند، که در لب نهر آبی فرود آمده و مشغول وضو گرفتن برای نماز صبح هستند، پس من از الاغ پایین آمدم که سوار اسب خود شوم، نتوانستم پس آن جناب پیاده شد و بیل را در برف فرو کرد، و مرا سوار نمود، و  سر اسب را به سمت رفقا برگردانید.
در آن حال، من به این خیال افتادم که این شخص که بود که به زبان فارسی حرف می‌زد؟ و حال آن که زبانی جز ترکی و مذهبی غیر از مسیحیت در آن منطقه نبود، و چگونه به این سرعت مرا به رفقای خود رسانید؟! پس به عقب برگشتند، ولی دیگر کسی را ندیدم و از آن شخص اثری هم پیدا نکردند، پس به رفقای خود ملحق شدم.


سفارش شیخ مرتضی انصاری به زیارت عاشورا:
در احوالات شیخ مرتضی انصاری نوشته‌ اند که ایشان عادت داشت به خواندن زیارت عاشورا و در صبح و عصر مقید بر آن بود، پس بعد از وفاتش او را در خواب دیدند، پس ‌از او پرسیدم که چه عملی بر بیشتر برای اینجا نافع است؟
در جواب ۳ مرتبه گفته بود: عاشورا، عاشورا، عاشورا.


رفع عذاب از مقبره به‌ خاطر زیارت عاشورا:
ملا حسن یزدی که از یار نجف بود از حاج محمدعلی یزدی که وی را به وزارت به وثاقت و امانت و فضل می‌ستود نقل می‌ کند که ایشان شب‌ ها در مقبره‌ ای خارج شهر یزد که جماعتی از صلحا و نیکان نیز در آنجا مدفونند به سر می‌برد، در همسایه ای حاج ‌محمد علی یزدی مرد گمرکجی زندگی می‌ کرد. مرد گمرکجی درگذشت و پس‌از ۱ ماه از مرگ وی، حاج‌ محمد علی او را در عالم رؤیا می‌ بیند که در کمال خوشی و نعمت به سر می‌ برد. پس نزد او می‌ رود و می‌ گوید: من از آغاز و انجام و درون و بیرون تو باخبرم، تو کسی نبودی که درونت خوب باشد و به کارهای نیک مشغول بوده باشی! مرد گمرکرجی می‌گوید: آری! چنین است که گفتی بی‌گمان از لحظه من تا دیروز در سخت‌ترین عذاب بودم می‌ بود اما روز قبل همسر استاد اشرف آهنگر از دنیا رفت و در اینجا به خاک سپردند - اشاره به ۵۰ قدمی قبر خودش کرد - دیشب ۳ مرتبه امام حسین علیه‌ السلام به دیدنش آمدند و بار سوم فرمودند: عذاب را از این مقبره بردارند، لذا من هم در نعمت و آسایش قرار گرفتم.
حاجی محمد علی یزدی می‌ گوید: من متحیرانه از خواب برخاستم، و استاد اشرف آهنگر را نمی‌ شناختم و محله او را بر آمدم تا استاد اشرف را پیدا کردند و پرسیدند آیا تو همسری داشته‌ ایم که به‌ تازگی در گذشته باشد؟!
گفت: آری! دیروز درگذشت و در فلان موضع - به همان مکان را اسم برد - دفن کردم.
گفتند: او به زیارت سیدالشهدا علیه‌ السلام رفته بود؟
گفت: نه، گفتم: ذکر مصائب آن حضرت می‌ کرد؟ گفت: نه،
گفتم: مجلس عزای آن حضرت را به پا می‌ کرد؟ گفت: نه.
و آنگاه از من پرسید: دنبال چه مطلبی هستی؟
پس خواب را برای او نقل کردم.
و آنگاه جواب داد که همسر من در اواخر عمرش خواندن زیارت عاشورا مداومت داشت.
علامه امینی و سفارش به زیارت عاشورا
فرزند برومند علامه امینی(ره) آقای دکتر محمد هادی امینی می‌ نویسد:
پس از گذشت ۴ سال از فوت پدرم مرحوم آیت ‌الله‌ العظمی علامه امینی نجفی مؤلف کتاب الغدیر، شب جمعه‌ای قبل‌ از اذان فجر وی را در خواب دیدم، او را شاداب و خرسند یافتم. جلو رفته و پس ‌از سلام و دست‌ بوسی، عرض کردم: پدر جان! در آنجا چه عملی باعث سعادت و نجات شما گردید؟
ایشان گفتند: چه می‌ گویی؟ مجدداً عرض کردم: آغاز و در آنجا که اقامت دارید، کدام عمل موجب نجات شما شد. کتاب الغدیر... یا سایر تألیفات. یا تاسیس و بنیاد کتابخانه امیرالمومنین علیه السلام؟
پاسخ دادند: نمی‌دانم چه می‌گویی قدری واضح‌تر و روشن‌ تر بگو.
گفتم: آقاجان! شما اکنون از میان ما رخت بر بسته‌اید، و به جهان دیگر منتقل شده اید، در آنجا که هستید کدام عمل باعث نجات شما گردید از میان صدها خدمات و کارهای بزرگ علمی و دینی و مذهبی؟
مرحوم علامه امینی (ره) درنگ و تأملی نمودند و سپس فرمودند: فقط زیارت اباعبدالله‌الحسین علیه‌السلام عرض کردم: شما می‌دانید اکنون روابط بین ایران و عراق تیره و تار است و راه کربلا بسته می‌ باشد، پس چه کنم؟
فرمود: در مجالس و محافلی که جهت عزاداری امام حسین علیه‌ السلام برپا می‌شود شرکت کن، پس ثواب زیارت امام حسین علیه‌ السلام را به تو می‌ دهند.
فرمودند: پسرجان! در گذشته بارها تو را یادآوری کردم و اکنون به تو توصیه می‌کنم که زیارت عاشورا و به هیچ عنوان ترک و فراموش مکن، مرتباً زیارت عاشورا بخوان و بر خودت وظیفه بدان. این زیارت دارای آثار و برکات و فواید بسیاری است که موجب نجات و سعادتمندی در دنیا و آخرت تو می‌ باشد.
فرزند مرحوم علامه امینی (ره) می‌ نویسد: علامه امینی، با کثرت مشاغل و تألیف و مطالعه و رسیدگی به ساختمان کتابخانه امیرالمؤمنین علیه‌ السلام در نجف اشرف مواظبت کامل به خواندن زیارت عاشورا داشتند و سفارش به زیارت عاشورا می نمودند، و بدین جهت خودم حدود سی سال است مداومت بر زیارت عاشورا دارم.
آیت‌الله عظمی بهجت از زیارت عاشورا شیخ انصاری می‌ گوید:
آیت‌الله عظمی بهجت (ره) می‌ فرمودند: آیت‌ الله شیخ مرتضی انصاری (ره) مداومت بر زیارت عاشورا با ۱۰۰ لعن و ۱۰۰ سلام در حرم آقا امیرالمؤمنین علیه‌السلام داشت و در اثر مداومت به زیارت عاشورا چنان زبان ایشان به این زیارت سرعت پیدا کرده بود که حدود نه ساعت و اندی زیارت را با ۱۰۰ لعن و ۱۰۰ سلام می‌ خواندند، و اگر کسی مداومت ایشان را ملاحظه می‌ نمود گمان می‌ کرد که در مسائل علمی کار نمی‌ کند و فقط اهل زیارت است و از طرفی وقتی کارهای علمی ایشان را مشاهده می‌ کرد باورش نمی‌آید که اهل مداومت بر زیارت عاشورا باشد.


آیت‌ الله ‌العظمی مرعشی نجفی و رفع مشکلات:
آقای سیدعلی غروری مدیر کتابخانه و بیمارستان مرحوم آیت‌ الله‌العظمی گلپایگانی (ره) می‌ نویسند: حضرت آیت‌ الله‌ العظمی مرعشی نجفی ره) می‌ فرمودند: فلانی هر وقت رو به‌ رو با مشکل بزرگی می‌ شوم و یا گرفتاری سختی به من رو می‌ آورد، مدت ۴۰ روز پیوسته متوسل به زیارت عاشورا می‌ شوم، هنوز مدت به آخر نرسیده به‌ طور آشکار اثرات جالب و دلنشین آن بر من معلوم می‌ شود و آن مشکل با لطف و عنایات حضرت ابا عبدالله‌ الحسین علیه‌السلام برطرف می‌ گردد.


آیت‌ الله طیب و توجه به زیارت عاشورا:
مرحوم آیةالله طیب (ره) مقید بودند در ۲ ماه محرم و صفر زیارت عاشورا با ۱۰۰ لعن و سلام و دعای علقمه و زیارت مستقلی از حضرت ابوالفضل‌ العباس علیه‌ السلام بخوانند و از آرزوهای ایشان این بود وقتی از دنیا بروند که روز نهم محرم (تاسوعا) تشییع و دفن شوند و همان‌ طور که خواسته بودند به حاجات خود رسیدند.
آیت‌ الله هاشمی می‌ فرمودند: آیت‌ الله طیب مقید بودند در خانه‌شان روضه‌ خوانی شود و آیت‌ الله خادمی و آیت الله هاشمی و خودشان منبر بروند، آیت‌الله خادمی شبی به آیت‌ الله طیب می‌ فرمایند: دیشب توسل به امام حسن مجتبی علیه‌ السلام پیدا کردم، حضرت زهرا علیها السلام را در خواب دیدم خیلی خوشحال بودند و فرمودند: دیشب منبر خوبی برای فرزندم امام حسن رفتی، و مرا خوشحال کردی.


میرزای قمی بر زیارت عاشورا:
میرزای قمی (ره) هرگز نماز شب و زیارت عاشورا و نماز جماعت را ترک نکرد و هر گاه به مسجد نمی‌ رفت در منزل با زن و فرزندان خود نماز جماعت می‌ خواند. بسیار با انصاف بود و با افراد مستمند و مواسات می‌ ورزید و در اصلاح امور مسلمان‌ها اهتمامی عجیب داشت.


میرزای محلاتی و زیارت عاشورا:
مرحوم میرزای محلاتی (ره) ۳۰ سال آخر عمرش، زیارت عاشورا را ترک نکرد و هر روز به‌ سبب بیماری یا امر دیگری نمی‌ توانست زیارت عاشورا بخواند نایب می‌ گرفت.


شهید قدوسی وضعیت عاشورا:
شهید آیت‌ الله قدوسی (ره) به خاندان عصمت و طهارت علیهم‌ السلام عشق می‌ ورزید و به زیارت جامعه و زیارت عاشورا و توسل به خاندان پیامبر صلوات‌ الله‌علیه و آله و شرکت در جلسات روضه و سوگواری حضرت سیدالشهدا علیه‌السلام مقید بود. کتاب از: حمزه کریم خانی


تاریخ ارسال مطلب: ۱۲:۶ - ۱۴۰۰/۳/۲۶
ارسال نظر
نام:
آدرس ایمیل:
متن: *
عدد روبرو را تایپ نمایید
  • دیدگاه های ارسال شده توسط شما، پس از تایید توسط مدیر مربوطه در وب منتشر خواهند شد.
  • پیام هایی که حاوی تهمت یا افترا باشند منتشر نخواهند شد.
  • پیام هایی که به غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط باشند منتشر نخواهند شد.


مهمترین مطالب
مهمترین مطالب گروه