شنبه ۲ مرداد ۱۴۰۰
کد مطلب: ۱۰۲۸۷

کسی را انتخاب کنید که کشور را به دشمن نفروشد
انتخابات ۱۴۰۰

کسی را انتخاب کنید که کشور را به دشمن نفروشد

::> ولایت آنلاین، گروه عقاید < ::
- در انتخابات پیش‌رو افراد می‌توانند شخصی را انتخاب کنند که نگاه مادی و دنیایی نداشته باشد و صرف خدمت به مردم باشد و در مقابل باطل بایستد نه این‌که با حرف و فعلشان دل ملت را خالی کنند و وسیله‌ای باشند برای رساندن پیام به استکبار که روزبه‌روز فشار و تحریم آن‌ها بر علیه مردم بیشتر شود.

بسم الله الرّحمن الرّحیم

کسی را انتخاب کنید که کشور را به دشمن نفروشد:

- در انتخابات پیش‌رو افراد می‌توانند شخصی را انتخاب کنند که نگاه مادی و دنیایی نداشته باشد و صرف خدمت به مردم باشد و در مقابل باطل بایستد نه این‌که با حرف و فعلشان دل ملت را خالی کنند و وسیله‌ای باشند برای رساندن پیام به استکبار که روزبه‌روز فشار و تحریم آن‌ها بر علیه مردم بیشتر شود.

انتخاب اصلح

یکی‌ از شرایط نامزدان برای ریاست جمهوری، در نظر گرفتن مصالح همه‌ی مردم و سعی برای استقلال هر چه بیشتر کشور است. مطابق قانون اساسی رئیس جمهور در نخستین جلسه، سوگند به استقلال، اعتلای کشور و حفظ حقوق مردم یاد کرده و پایبند و مدافع قانون اساسی باشند.

یکی‌ از شرایط شخص نامزد برای ریاست جمهوری کشورمان، در نظر گرفتن مصالح همه‌ی مردم و سعی برای استقلال هر چه بیشتر کشور است. مطابق اصل شصت و هفتم قانون اساسی رئیس جمهور و  نمایندگان مجلس در نخستین جلسه سوگند یاد می‌کنند که به استقلال، اعتلای کشور و حفظ حقوق مردم پایبند و مدافع قانون اساسی باشند و در گفته‌ها و نوشته‌ها و اظهار نظرها استقلال، آزادی مردم و مصالح آن‌ها را مد نظر قرار دهند.
در حدیث بسیار جالبی از امام سجاد  آمده است: «هرگاه دیدید مردی را که خوش برخورد است و هیئت و روش وی خوب است و از خود زهد و عبادت نشان می‌ دهد و در حرکات خود خیلی شکسته نفسی می‌ نماید پس مهلت بدهید و عجله نکنید و شما را گول نزند.» عجله نکنیم، چرا؟ «چه بسیارند افرادی که از به دست آوردن دنیا عاجزند و به دنیا نرسیدن آن‌ها به خاطر ناتوانی جسمی و یا کمبود شخصیت یا ترس اوست (نه به خاطر ایمان و تقوی) آری چون ناتوان یا بی‌شخصیت و یا ترسو است دین را دام برای رسیدن به دنیا قرار داده و دائماً مردم را با ظاهر خود گول می‌ زنند و اگر می‌ توانست به حرام برسد، بی‌اختیار خود را در آن می‌انداخت.» بازهم صبر کنیم، چرا؟ «و اگر دیدید که از مال حرام هم دوری می‌ کند باز هم صبر کنید و زود درباره خوبی او قضاوت نکنید زیرا شهوات مردم مختلف است. چه بسیارند افرادی که از مال حرام کنار می‌ گیرند و هر چه مال حرام را زیاد ببینند تحت تأثیر قرار نمی‌ گیرند اما خود را بر اعمال ناپسند وادار و مرتکب حرام می‌ شوند.» مبادا گول بخوریم، چرا؟ «همین‌ که دیدید او از تمام اعمال ناپسند دوری می‌ کند ولی باز هم شما را گول نزند تا ببینید انگیزه‌ی عقل او چیست؟ زیرا بسیارند افرادی که از تمام اعمال بد دوری می‌ کنند اما یک درایت و ریشه‌ ی عقلانی ندارند و لذا چون شعور فکریِ او کم است معمولاً به جای اصلاح دست به افساد می‌ زند.»
عزّت پایدار یا ریاست باطله، کدام؟
«و اگر دیدید دارای عقل متین هم هست باز شما را گول نزند و صبر کنید تا ببینید آیا با هوای نفس خود عقل را می‌ کوبد یا با کمک عقل علیه هوای نفس گام بر می‌ دارد و نسبت به ریاست‌ های باطل چقدر علاقمند است زیرا در میان مردم کسانی هستند که در دنیا و آخرت زیان‌ کارند زیرا دنیا را رها می‌کنند نه برای خدا بلکه برای رسیدن به ریاست باطله دنیا زیرا لذت ریاست نزد او به مراتب از لذت مال و دنیا بیش‌تر است.» آن حضرت در پایان می‌ فرماید؛
«انسان واقعی کسی است که ذلت با حق (عدم رویکرد مقامات مادی و دنیایی) را از عزت با باطل بهتر بخواهد.»[1]
این بیان، ترسیم راه اهل‌بیت است؛ جامعه‌ی ما می‌تواند با این کلام‌ها نورانی راه حق را برای خود مجسم کند. در انتخابات پیش‌ رو افراد می‌ توانند شخصی را انتخاب کنند که نگاه مادی و دنیایی نداشته باشد و صرف خدمت به مردم باشد و در مقابل باطل بایستد نه این‌که با حرف و فعلشان دل ملت را خالی کنند و وسیله‌ ای باشند برای رساندن پیام به استکبار که روزبه‌روز فشار و تحریم آن‌ها بر علیه مردم بیشتر شود.


پیوندها:

[1]. بحارالانوار، علامه مجلسی، ط بیروت، لبنان، دار احیاءالتراث العربی، ج 71، ص 184.


منبع: اندیشه برتر

توسط: اکبری


تاریخ ارسال مطلب: ۱۲:۵ - ۱۴۰۰/۳/۲۳
ارسال نظر
نام:
آدرس ایمیل:
متن: *
عدد روبرو را تایپ نمایید
  • دیدگاه های ارسال شده توسط شما، پس از تایید توسط مدیر مربوطه در وب منتشر خواهند شد.
  • پیام هایی که حاوی تهمت یا افترا باشند منتشر نخواهند شد.
  • پیام هایی که به غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط باشند منتشر نخواهند شد.


مهمترین مطالب
مهمترین مطالب گروه