چهارشنبه ۱۳ مهر ۱۴۰۱
کد مطلب: ۱۰۱۷۳

سوره حجرات آیه ۱۴
تفسیر سوره حجرات

سوره حجرات آیه ۱۴

::> ولایت آنلاین، گروه ثقلین < ::
تمسک به ریسمان محکم الهی، همان ایمان است.

بسم‌ الله‌ الرّحمن‌ الرّحیم

 
 

سوره حجرات آیه ۱۴:

قَالَتِ الاَعرَابُ آمَنَّا قُل لَّم تُومِنوا وَلَکِن قُولُوا اَسلَمنَا وَلَمَّا یَدخُلِ الایَمانُ فِی قُلُو بِکُم وَ اِن تُطِیعُوا اللهَ وَ رَسُولَهُ لَا یَلِتکُم مِن اَعمَالِکُم شَیئا اِنَّ اللهَ غَفورُ رَّحیمُ

بادیه‌ نشینان گفتند: ما ایمان آورده‌ ایم، به آنان بگو: شما ایمان نیاورده‌ اید، ولی بگویید: اسلام آورده‌ ایم و هنوز ایمان در دل‌های شما وارد نشده‌ است و اگر خدا و رسولش را اطاعت کنید، خداوند ذره‌ای از اعمال شما را کم نمی‌ کند. همانا خداوند آمرزنده مهربان است.

نکته ها:
مراد از اعراب، بادیه‌ نشینان بودند که بعضی آنان مؤمن بودند، چنان‌ که در سوره توبه از آنان تجلیل شده‌ است، (سوره توبه آیه ۹۹) ولی بعضی از آنان خود را بالاتر از آنچه بودند می‌ پنداشتند و ادعای ایمان می‌ کردند، در حالی‌ که یک مسلمان ساده‌ ای بیش نبودند.

پیامها:

۱-به هر ادعا و شعاری گوش ندهیم.
 ۲- ادعاهای نابجا را مهار کنیم.
 ۳- هر کس باید حریم خود را حفظ کند و خود را بیش‌از آنچه هست مطرح نکند.
 ۴- اسلام، مرحله ظاهری است، ولی ایمان، به دل مربوط است.
 ۵- با مدعیان کمال باید به‌ گونه‌ ای سخن گفت که از رسیدن به کمال ناامید نشوند.
۶-راه رسیدن به کمال باس است.
 ۷- اطاعت از پیامبر( علیه‌ السلام) در کنار اطاعت از خدا آماده‌ است و این نشانه عصمت حضرت است، پس باید او را بدون چون‌ و چرا اطاعت کرد.
۸- خداوند عادل است و ذره‌ای از پاداش عمل انسان را کم نمی‌ کند.( مدیریت و تدبیر صحیح آنست که ذره‌ ای از حقوق و مزد شخص کم نشود).

تفاوت اسلام با ایمان 

۱-  تفاوت در عمق. اسلام رنگ ظاهری است، ولی ایمان تمسک قلبی است. امام صادق(علیه‌ السلام) به مناسبت آیه ی(وَ مَن اَحسَنُ مِنَ الله صِبغَه) سوره بقره آیه ۱۳۸ فرمودند: رنگ الهی اسلام است، و در تفسیر سوره بقره آیه ۲۵۶) که فرمودند: تمسک به ریسمان محکم الهی، همان ایمان است.
 ۲- تفاوت در انگیزه.
 گاهی انگیزه ی اسلام آوردن، حفظ یا رسیدن به منافع مادی است، ولی انگیزه ی ایمان حتماً معنوی است. امام صادق(علیه‌ السلام) فرمودند: با اسلام آوردن، خون انسان حفظ می‌ شود و ازدواج حلال می‌ شود، ولی پاداش اخروی براساس ایمان قلبی است. 
۳- تفاوت درعمل.
 اسلام، بدون عمل ممکن است، ولی ایمان باید همراه با عمل باشد.
 چنان‌که در حدیث می‌ خوانیم:(الایمانُ اِقرارُ وَ عَمَل الاسلام اقرارُ بلا عَمَل) (کافی جلد۲،صفحه ۲۴) بنابراین در ایمان، اسلام نهفته است، ولی در اسلام ایمان نهفته نیست.
در حدیث دیگری، اسلام به مسجدالحرام و ایمان به کعبه تشبیه شده‌ است، آری، کعبه در وسط مسجدالحرام است، ولی مسجدالحرام در کعبه نیست.

۴- تفاوت در مسائل اجتماعی و سیاسی.
 از امام صادق(علیه‌ السلام) سوال شد: فرق میان اسلام و ایمان چیست؟ حضرت فرمودند: اسلام گفتن شهادتین و عمل به ظواهر نماز و زکات و... می‌ باشد، ولی ایمان آن شهادت به عمل است که بر اساس شناخت رهبر الهی باشد.
۵- تفاوت در رتبه 
در حدیثی می‌ خوانیم: ایمان یک درجه بالاتر از اسلام است و تقوا یک درجه بالاتر از ایمان است و یقین یک درجه بالاتر از تقوا است و در میان مردم چیزی کمیاب‌تر از یقین نیست. 


نام کتاب: تفسیر سوره حجرات
نام مولف: استاد قرائتینام مطلب: سمیه ساکی


تاریخ ارسال مطلب: ۱۲:۴ - ۱۴۰۰/۲/۲۵
ارسال نظر
نام:
آدرس ایمیل:
متن: *
عدد روبرو را تایپ نمایید
  • دیدگاه های ارسال شده توسط شما، پس از تایید توسط مدیر مربوطه در وب منتشر خواهند شد.
  • پیام هایی که حاوی تهمت یا افترا باشند منتشر نخواهند شد.
  • پیام هایی که به غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط باشند منتشر نخواهند شد.


مهمترین مطالب
مهمترین مطالب گروه