جمعه ۱ مرداد ۱۴۰۰

پیروی از سبک زندگی اهل بیت (ع) نسخه‌ای برای استحکام زندگی زناشویی
همسرداری

پیروی از سبک زندگی اهل بیت (ع) نسخه‌ای برای استحکام زندگی زناشویی

::> ولایت آنلاین، گروه خانواده <::
سیره فداکارانه حضرت زهراء علیهاسلام در زندگی، دقیقا همان الگویی است که چرخه هم‌افزایی‌های منفی میان روابط زن و شوهر را می‌شکند و آن را به فضایی مثبت برای اِعمال تغییرات به جهت مثبت مبدل می‌گرداند و ما باید در زندگی خود، آن را به عنوان سرمشقی ماندگار در نظر داشته باشیم

بسم الله الرّحمن الرّحیم

پیروی از سبک زندگی اهل بیت (ع) نسخه‌ای برای استحکام زندگی زناشویی:

 

سیره فداکارانه حضرت زهراء علیهاسلام در زندگی، دقیقا همان الگویی است که چرخه هم‌افزایی‌های منفی میان روابط زن و شوهر را می‌شکند و آن را به فضایی مثبت برای اِعمال تغییرات به جهت مثبت مبدل می‌گرداند و ما باید در زندگی خود، آن را به عنوان سرمشقی ماندگار در نظر داشته باشیم.

 

از خودگذشتگی در مکتب حضرت زهرا

هم افزایی مثبت در زندگی مشترک در گرو گذشتن از برخی خواسته‌های دل است.

انسان یک موجود اجتماعی است و از احساس تنهایی هراس دارد و با آن میانه‌ی خوبی ندارد؛ اما همین انسان در سال‌های اخیر پای در مسیری نهاده که هر چه بیشتر، بر این احساس تنهایی می افزاید.
انسان برای رهایی از احساس تنهایی، نیازمند تعامل در ارتباطات میان فردی است و آن چه در عصر کنونی مانع از این تعاملات می‌ شود این است که بر اساس منطق لذت، هر کس دارد کار خودش را می‌کند و همه به دنبال پاسخ دادن به یک سوال هستند که پس چه کنیم که طرف مقابل ما تغییر کند و بر میل ما رفتار نماید تا ما بتوانیم با او تعامل داشته باشیم؟
در این فضا وقتی پرونده شکایات زوجین را بررسی می‌کنیم عمده شکایت از این است که طرف مقابلمان با ما راه نمی‌آید و ما هر چه تلاش می‌ کنیم او رفتار خود را کنار بگذارد و خود را تغییر دهد این تلاش‌ها به نتیجه نمی‌ رسد. برای پاسخ به این سوال و یافتن راه حل مناسب، پیش از بیان راه حل اسلامی راه‌حلی که پژوهشگران علوم رفتاری پیشنهاد می‌ کنند را بیان می‌ کنیم.
روان‌شناسانی که در مکتب شناختی رفتاری قلم زده‌اند در این باره بیان می‌کنند که در زمینه‌ی تغییر رفتار دیگران، آن چیزی که در اختیار شماست فقط خودتان هستید یعنی نه ذهن و نه احساس و نه رفتار طرف مقابل‌تان، هیچ‌کدام در اختیار شما نیست و تنها راهی که برای تغییر دیگران برای شما وجود دارد، استفاده از ظرفیت‌های موجودِ خودتان است و آن، چیزی نیست جز تغییر خودتان، بنابراین با تغییر خودتان است که امید به تغییر دیگران وجود دارد.
در روابط زناشویی یک چرخه مهم مطرح است که فهم آن در رسیدن به پاسخ پیرامون سوال مربوط به زوجین، کمک فروانی می‌کند و آن این است که ما وقتی رفتار نامناسبی از همسر خود مشاهده می‌نماییم، نسبت به او ذهنیتی منفی پیدا می‌کنیم و این شناخت باعث تولید احساسی منفی مانند خشم و تنفر و ... در درون ما می‌شود و خود این احساس نیز منشاء رفتارهای تند و نامناسب ما، نسبت به همسرمان می‌گردد، این رفتار نامناسب را همسرمان نیز مشاهده می‌نماید و دقیقا مثل همان چرخه‌ای که برای ما اتفاق افتاد برای او نیز اتفاق خواهد افتاد و این هم افزایی منفی ادامه پیدا خواهد کرد و مشکلات پیچیده‌تر خواهد شد.
اما حل این ماجرا در این نظریه، این است که چون برای تغییر همسرتان آنچه که در اختیار خود دارید فقط رفتار خودتان است پس، لطفا در مقابل بدی او، که شناخت و احساس منفی برای شما درست کرده‌است، خودتان را تغییر دهید و مقابله به مثل نکنید و رفتار مثبت از خود بروز دهید، بعد از مدتی خواهید دید که ذهنیت و احساس همسرتان را نیز تغییر خواهید داد و ادامه این فرایند، به اصلاح رفتار او نیز ختم خواهد شد.
حال به سراغ نظر اسلام برویم که دستور اسلام قطعا مترقی تر و موشکافانه تر است. اسلام نیز به ما می‌گوید که اگر خواستید طرف مقابلتان را تغییر دهید و دعوت به اصلاح رفتار نمایید با عمل خودتان آن را انجام دهید.امام جعفر صادق علیه‌السلام می‌فرمایند: «کُونُوا دُعَاةَ النَّاسِ‏ بِغَیْرِ أَلْسِنَتِکُمْ لِیَرَوْا مِنْکُمُ الِاجْتِهَادَ وَ الصِّدْقَ وَ الْوَرَع‏. مردم را با چیزی غیر زبان‌هایتان به نیکی‌ها دعوت کنید، به گونه‌ای که آنان تلاش و صداقت و پرهیزکاری شما را (به چشم) ببینند»[1] و در جای دیگر از تعبیر "باعمالکم" استفاده شده است.
بله اصلاحات داخل منزل، همه از این کانال صورت می‌پذیرد؛ شروع از خود که لازمه‌اش رها کردن خودخواهی‌هاست ؛ در این‌باره آیات و روایات فروانی وجود دارد که ما برای نمونه به دو مورد ازآنها اشاره می‌کنیم.
1. «یَآ أَیُّهَا الَّذِینَ ءَامَنُواْ قُواْ أَنفُسَکُمْ وَأَهْلِیکُمْ نَاراً وَقُودُهَا النَّاسُ وَ الْحِجَارَةُ عَلَیْهَا مَلاَئِکَةٌ غِلَاظٌ شِدَادٌ لَّا یَعْصُونَ اللَّهَ مَآ أَمَرَهُمْ وَ یَفْعَلُونَ مَا یُؤْمَرُونَ (سوره تحریم آیه 6)اى کسانى که ایمان آورده‏‌اید! خود و خانواده خود را از آتشى که هیزم آن مردمان (گنهکار) و سنگ‏‌ها هستند، حفظ کنید. آتشى که بر آن فرشتگانى درشت‌خو و سخت‌گیر نگهبانند و خدا را در آنچه فرمانشان دهد، نافرمانى نکنند و آنچه را فرمان یابند انجام دهند.»
2. پیامبر گرامی اسلام می‌فرمایند: «الْمُؤْمِنُ‏ یَأْکُلُ‏ بِشَهْوَةِ أَهْلِهِ وَ الْمُنَافِقُ یَأْکُلُ أَهْلُهُ بِشَهْوَتِهِ. مومن کسی است که به میل (وانتخاب) اهل خانه‌اش غذا می‌خورد و منافق کسی است که اهل خانه به میل (و انتخاب) او غذا می‌خورند.»[2]
حال با بیان این دو نکته به سراغ سیره حضرت علی و زهراء علیهماالسلام در زندگی زناشویی می‌رویم که آنها نیز به نوعی زندگی می‌کرند که خواست همسر خود را بر خواست شخصی‌شان ترجیه دهند و چه زیبا حضرت علی علیه‌السلام در وصف همسر خود می‌فرمودند :«نِعْمَ‏ الْعَوْنُ‏ عَلَى‏ طَاعَةِ اللَّهِ؛ فاطمه بهترین یاری رسان برای برای بندگی خداست.»[3] که این نشان دهنده این است که تمام هم و غم حضرت صدیقه طاهره سلام‌الله‌علیها رها شدن از خواسته‌های دل و اهتمام به پرداختن به رضای الهی است و در مقابل پیگیری امیرالمومنین که مطرح می‌فرماید "فاطمه‌جان! از من درخواستی داشته باش" این نکته را متذکر می‌شوند که: "پدرم سفارش کرده از شوهرت چیزی مخواه؛ مبادا که توان تهیه آن را نداشته باشد و شرمنده شود."[4]
این سیره فداکارانه، دقیقا همان الگویی است که چرخه هم‌افزایی‌های منفی میان روابط زن و شوهر را می‌شکند و آن را به فضایی مثبت برای اِعمال تغییرات به جهت مثبت مبدل می‌گرداند و ما باید در زندگی خود، آن را به عنوان سرمشقی ماندگار در نظر داشته باشیم.


پیوندها:
1.طبرسى، على بن حسن، مشکاة الأنوار فی غرر الأخبار، ص46، 1جلد، المکتبة الحیدریة - نجف، چاپ: دوم، 1385ق / 1965م / 1344ش.
2.کلینى، محمد بن یعقوب بن اسحاق، الکافی (ط - الإسلامیة)، ج‏4، ص12، 8جلد، دار الکتب الإسلامیة - تهران، چاپ: چهارم، 1407 ق.
3.ابن شهر آشوب مازندرانى، محمد بن على، مناقب آل أبی طالب علیهم السلام (لابن شهرآشوب)، ج3، ص359، 4جلد، علامه - قم، چاپ: اول، 1379 ق.
4.عبدالحسین دستغیب، زندگانی صدیقه کبری، حضرت فاطمه زهرا(س)، دارالکتاب، چ 2، ص 107.


منبع: اندیشه برتر

توسط: اکبری

 


تاریخ ارسال مطلب: ۸:۱ - ۱۴۰۰/۲/۲۱
ارسال نظر
نام:
آدرس ایمیل:
متن: *
عدد روبرو را تایپ نمایید
  • دیدگاه های ارسال شده توسط شما، پس از تایید توسط مدیر مربوطه در وب منتشر خواهند شد.
  • پیام هایی که حاوی تهمت یا افترا باشند منتشر نخواهند شد.
  • پیام هایی که به غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط باشند منتشر نخواهند شد.


مهمترین مطالب
مهمترین مطالب گروه