جمعه ۳ اردیبهشت ۱۴۰۰

 صلح با خلق
طوبای محبت

 صلح با خلق

::> ولایت آنلاین، گروه اخلاق و عرفان <::
 شما که بین خود و خدا را اصلاح کردید، اطرافیان شما هم هدایت می‌ شوند.

بسم الله الرّحمن الرّحیم

 صلح با خلق:

 شما که بین خود و خدا را اصلاح کردید، اطرافیان شما هم هدایت می‌ شوند. می‌ بینید که شما عوض شدید، آن‌ ها هم متأثر می ‌شوند. اگر خدا به شما چراغی داد که گذشته‌ هایتان را دیدید، از آن چراغ استفاده کنید. اگر گذشته ‌هایتان خوب است و هیچ بدی به اهل آسمان و زمین  نداری همه مال خدا بوده ‌است، بگو الحمد لله. هر جا  خوبی که دیدی شکر لازم دارد، هر جای آن هم زیبا نبود استغفار کن، خدای مهربان پاک می‌ کند. حساب‌ ها هم صاف می‌ شود. اگر یک وقتی از خدا غافل شدم و خلق را اذیّت کردم باید آن را اصلاح کنم. اول باید بین خود و خدا را اصلاح کنم تا خدا قدرت اصلاح با خلق را به من بدهد. خداوند حق دیگران را از گردن انسان برنمی ‌دارد. انسان درمورد حق ‌الناس بیچاره می ‌شود، مجبور است با خدا آشتی کند.
 می ‌توانید درک کنید که یعنی چه؟ می‌ گوییم خدایا! تو که حق‌ الناس را نمی ‌بخشی، این شخص هم که نمی‌ بخشد، پس من بیچاره چه کنم؟ می ‌پیچید به‌ طرف خدا که خدایا من بیچاره هستم. ناچار بین خود و خدا را اصلاح می ‌کنید. بعد از آن هم کم‌ کم آن شخص که حقّش را ضایع کرده بودید خودش می ‌آید و می‌گوید من تو را بخشیدم. خودش می ‌آید. معلوم می‌ شود که خدا حق النّاس را نمی ‌بخشد تا من به سوی او بروم.
 ندیدید که فرمود: " مَن اَصلَحَ ما بَینَهُ وَ بَینَ اللهِ اَصلَحَ اللهُ  مابینهُ وَ بَینَ النّاسِ" ؛ هرکس بین خود و خدا را اصلاح کند، خداوند هم بین او و مردم را اصلاح می‌کند. فرمود: من در مورد حق‌ النّاس هیچ کاری ندارم؛ باید حقش را بدهی. این‌ هم بیچاره می ‌شود، مضطر می‌ شود، طرف هم ول‌ کن نیست؛ می‌ گوید تو پدر مرا درآوردی، سوزاندی، چه کردی. ناچار و  مضطر می ‌شود، خدا هم رحم می‌ کند، یک ‌مرتبه می ‌بینی می ‌گوید خدایا! او را بیامرز! پدر و مادرش را هم بیامرز! بیخود نیست که خدا حق‌ النّاس را نبخشید.منبع: طوبای محبت،مجالس حاج مجمد اسماعیل دولابی، ج 1،ص 155-156

توسط: قربانی


تاریخ ارسال مطلب: ۱۳:۸ - ۱۴۰۰/۱/۱۷
ارسال نظر
نام:
آدرس ایمیل:
متن: *
عدد روبرو را تایپ نمایید
  • دیدگاه های ارسال شده توسط شما، پس از تایید توسط مدیر مربوطه در وب منتشر خواهند شد.
  • پیام هایی که حاوی تهمت یا افترا باشند منتشر نخواهند شد.
  • پیام هایی که به غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط باشند منتشر نخواهند شد.


مهمترین مطالب
مهمترین مطالب گروه