جمعه ۳ اردیبهشت ۱۴۰۰
کد مطلب: ۱۰۰۱۳

درمان اعتیاد مجازی
اعتیاد مجازی

درمان اعتیاد مجازی

::> ولایت آنلاین، گروه خانواده <::
حالت اعتیاد به گوشی موبایل و یک نرم افزار مجازی پیداکردم.مدام الکی و بیهوده گوشی را دردست گرفته و پیامهای قدیم و جدید را نگاه میکنم. با اینکه هیچ چیزخاص و خبر خاصی نیست. از دست افراط در اینکار کلافه شدم چکنم؟

بسم الله الرّحمن الرّحیم

درمان اعتیاد مجازی:

حالت اعتیاد به گوشی موبایل و یک نرم افزار مجازی پیداکردم.مدام الکی و بیهوده گوشی را دردست گرفته و پیامهای قدیم و جدید را نگاه میکنم. با اینکه هیچ چیزخاص و خبر خاصی نیست. از دست افراط در اینکار کلافه شدم چکنم؟

پاسخ:

گفتید که استفاده بیش از اندازه از گوشی باعث شده که وقت زیادی در زندگی صرف این مسائل شود. این نوعی وابستگی و ضعف است. اعتیاد به گوشی یا فضاهای مجازی یکی از مشکلات شایع امروز است. 

البته دامنه پیامدهای آن به کم خوابی، افت تحصیلی و دگرگونی در روابط خانوادگی و اجتماعی منجر خواهد شد.

1️⃣ قدم اول برای کسانی که تصمیم دارند بدون کمک روانپزشکان و روان درمانگران، خود راساً به کم کردن ساعات استفاده از گوشی یا اینترنت اقدام کنند شناخت عمق وابستگی به این فضاها است. در این مرحله انکار اعتیاد نقش عمده‌ای در ترک آن بازی خواهد کرد. پس از آن باید به قول و قرارهای شخصی پرداخت و مدت و زمان استفاده روزانه از گوشی را بطور جدی محدود کرد. 

2️⃣ قدم بعدی یافتن جایگزین مناسب جهت گوشی است. بازگشت به گذشته و مقایسه آن با حال نشان خواهد داد که کدام فعالیت خانوادگی و اجتماعی و شخصی مانند گذراندن وقت با همسر و فرزندان، دوستان، ورزش، مطالعه و خواب جای خود را با اینترنت تعویض کرده‌اند.

3️⃣ مقابله با مشکلاتی مانند خاطرات بد گذشته، جدایی، مسائل مالی،‌ تنهایی و استرس های ناشی از کار با روی آوردن به اینترنت و چت از بین نخواهند رفت. 

4️⃣ شناخت نقاط ضعف و قدرت هر شخص جهت ترک اعتیاد کاملاً به آمادگی روحی وابسته است و مراجعه به مشاور و در میان نهادن مشکلات شخصی و خانوادگی با وی کاملاً ضروری به نظر می رسد و نباید از آن غفلت کرد.

5️⃣ سعی کنید برای خودتان محدودیت هایی قرار دهید. گوشی را دور از دسترس خود قرار دهید.

6️⃣ سعی کنید برنامه ریزی مفصلی برای روز خود داشته باشید و همیشه کاری برای انجام دادن داشته باشید. بیکاری خود عاملی برای رفتن به سمت گوشی است.

7️⃣ سعی کنید تفریحات جایگزین برای خود داشته باشید. تفریحاتی سالم که از آنها لذت می برید. 

8️⃣ هر وقت احساس کردید دوست دارید به سراغ گوشی بروید به سراغ تفریحات از قبل تنظیم شده بروید و احساس لذت را از فعالیت های مفید و البته لذت بخش بدست آورید.


منبع: @javadheidari110

توسط: شریفی


تاریخ ارسال مطلب: ۱۵:۳۹ - ۱۴۰۰/۱/۱۶
ارسال نظر
نام:
آدرس ایمیل:
متن: *
عدد روبرو را تایپ نمایید
  • دیدگاه های ارسال شده توسط شما، پس از تایید توسط مدیر مربوطه در وب منتشر خواهند شد.
  • پیام هایی که حاوی تهمت یا افترا باشند منتشر نخواهند شد.
  • پیام هایی که به غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط باشند منتشر نخواهند شد.


مهمترین مطالب
مهمترین مطالب گروه